VAR DEMENİN ÖNEMİ

deniz resimleri

Dün kaldığımız yerden devam edelim; bolluk ve bereket kavramlarından, sahip olduklarımıza odaklanmaktan ve şükretmekten bahsediyorduk.

Geçenlerde aracımın içinde kırmızı ışıkta bekliyorum, aracımın camını tıklattı bir dilenci kadın gülümseyerek. Camı araladım, “Ağabey 1 liran var mı?” dedi, “yok” diye otomatik olarak cevap verdim düşünmeden. “Ağabey, yok deme, yok dersen yok olur” diye devam etti. “Bozuk param yok” diye düzelttim. “Bak şimdi oldu” dedi ve gülümsedi kocaman. Hayat derslerini kimden nerede nasıl alacağımız hiç belli olmuyor değil mi?

Örneklerle devam edelim konumuza. Çoğumuzun belli bir miktar parası var, istediğimiz, arzu ettiğimiz kadar olmaması başka bir şey. Dolayısıyla otomatik olarak verdiğimiz yanıtlara ya da kendimizle bu konuda yaptığımız konuşmalara dikkat etmemiz lazım.

Cüzdanınızda 50 TL paranız varsa paranız vardır, var, ama daha fazlasını istiyorum, daha fazla olsa daha iyi olur demek gerekir. Bir şeyi almak istediğinizde ve almadığınızda, param yok demek yerine, param var ama şu an bunu almamayı seçiyorum demek gerekir. Bu nedenle cüzdanınızda bir miktar yedek para bulundurmakta yarar var. Bolluk ve bereketinizi artıracaktır.

Ticaret yapıyorsanız müşteri yok demenin bir yararı yoktur, gerçek de değildir çoğu zaman. Müşteriniz vardır, siz daha fazlasını istiyorsunuzdur, haklısınız, ama bu şekilde ifade edin lütfen.

En çok kendimizle konuşuruz, sonra da yakın çevremizdeki insanlarla ve her ikisinde de genellikle otomatik cevaplar veririz. İşte sizden bu otomatiğe bağlanmış düşünme şeklinizi ve cevaplarınızı gözden geçirmenizi ve belli bir süreç dahilinde değiştirmenizi istiyorum.

Var diyelim ki daha fazlasına ulaşmamız kolaylaşsın.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş