UNUTMAK MUTLULUKTUR

UNUTMAK MUTLULUKTUR

Sizi üzen, kızdıran ama içeriği ve anlamı açısından bakıldığında çok önemli olmayan olayları ne kadar süre hatırlarsınız? Bu sorunun cevabının mutluluk ve huzur açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer kısa bir süre sonra unutabiliyorsanız işiniz kolaylaşıyor, üstelik anda kalma becerilerinizi de olumlu anlamda etkiliyor.

Ben küçük şeyleri çabuk unuturum, güzel olanları unutmamak için mutluluk kavanozu adını verdiğim uygulamayı yapıyorum, o gün içinde beni sevindiren bir olay olduğunda hemen küçük bir kağıda not alıp kağıdı katlayıp kavanozuma atıyorum, sonra da arada bir hatırlamak için biriktirdiklerime bakıyorum. Bu şekilde not almadıklarımı ise bir süre sonra unutuyorum.

Küçük şeyleri çabuk unutmak anlamında bakıldığında özellikle de bizi üzen veya kızdıran şeyleri hafızamızda ne kadar az tutarsak o kadar iyi olabilir diye düşünüyorum.

Daha önce başka bir yazıda, bir ay sonra hatırlamayacağınız şeyler için o an üzülmeye değmez demiştim. Elbette olay yaşanırken bunu bir ay sonra hatırlayıp hatırlamayacağınızı tam olarak bilebilmeniz mümkün değil, sadece önem derecesi anlamında bir değerlendirme yapmanızı kolaylaştırması açısından öyle yazmıştım.

Yaşam gerçekten kısa, hem genel anlamda hem de hayatımızı yaşarken bize kalan gerçek net zaman anlamında. Bu yüzden en önemli konulardan bir tanesi de nelere sevinip nelere üzüleceğimize iyi karar vermek ve bizi üzen bir olay yaşandığında bunu olabildiği ölçüde çabuk unutmaya çalışmak.

Kendimizi ve başka insanları affetme becerisi de dahil olabiliyor elbette bu anlattığım konuya. Yaşanmış olan olumsuzluğu uzun süre hafızada tutanlar genellikle affetme konusunda zorlananlar arasından çıkıyor.

Unutmayalım, küçük ve önemsiz olaylar söz konusu olduğunda unuttuğunuz kadar mutlu ve huzurlu olabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar