UMUTSUZLUĞU AŞMAK


Umutsuzluk nedir? Benim tanımıma göre; fazla seçeneğimiz olmadığını düşünmeye başlamak, geleceğin büyük ölçüde geçmişle aynı olacağını varsaymak ve bunların sonucunda adeta tıkanmış hissederek ümitsizliğe kapılmaktır.
Hayatımızda karşımıza çıkan olayları her zaman kontrol edemeyiz ama tercihlerimizi biz belirliyoruz, nasıl bir bakış açısını tercih ediyoruz acaba?
Daha ne yapayım diye düşünebilirsiniz, bazen ben de düşünüyorum. Gerekirse her şeyi ters yüz edip hatta bazen en baştan başlamayı göze alıp bir çıkış noktası buluyorum. Bir şeylere tutunmak lazım kesinlikle. Hepimizin hayatında işler kötü gittiğinde tutunabileceğimiz güzel şeyler de vardır, bunun ne ölçüde farkında olabildiğimiz büyük fark yaratır.
Hayatın inişleri ve çıkışları olacaktır, sistem bilimi teorisine göre hiçbir çıkış veya iniş sonsuza dek süremez ve bir şekilde kırılır. Çıkışları yönetmek kolaydır, daha zor olan inişleri yönetmektir, biraz ustalık ister, bazen yardım almak ister.
Hayatımızdaki çoğu deneyim bir şeyler anlatmak için oradadır. Eckhart Tolle’ün çok sevdiğim bir yaklaşımı var, “yaşam, sana bilincinin evrimi için en yararlı deneyimi verecektir, bu deneyimin senin en çok ihtiyacın olan deneyim olduğunu nasıl bilebilirsin?, çünkü şu an içinde bulunduğun deneyim bu.”
En çok ihtiyaç duyduğunuz deneyim içinde olduğunuz deneyimdir, başka türlü olamaz. “Başımıza gelenler”in bizi yıkmasına izin vermek bir tercihtir, bir süre üzüldükten sonra tekrar ayağa kalkıp silkelenmek ve yola devam etmek başka bir tercihtir, siz hangisini seçiyorsunuz?
Umutsuzluk yaşıyorsanız bu döneme farklı bir bakış açısı ile yaklaşmaya çalışın, kendinize dair yapacağınız ve sizi bile şaşırtabilecek keşifler neler olabilir hiç düşündünüz mü?
Umutsuzluk dönemini hayatınızda bir şeylerin daha iyiye doğru evrimleşeceği bir dönemin başlangıcı olarak da görebilirsiniz.
Hayatınızın ne yöne doğru ilerlemesini istediğinizi düşünün, yüzünüze kocaman bir gülümseme yerleştirin ve komik gelecek kadar minik bir adım ile değişime başlayın.
P.S: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.