UMUTLU OL Kİ ANDA KALASIN

UMUTLU OL Kİ ANDA KALASIN

Anda kalmak; içinde olduğumuz ana, yaptığımız işe odaklandığımız, hayattan keyif aldığımız bir tür huzur hissi olarak adlandırılabilir. Hepimiz anda kalmanın ve huzurun peşindeyiz.

Yaptığım gözlemlerde ortaya çıkan bir husus var. Umutlu olmayı başaran insanlar anda kalmaya daha yatkın oluyorlar.

Umutlu olmak dediğimizde isterseniz genel bir tarif yaparak başlayalım; geleceğin iyi olacağına inanmak diyebiliriz çok basit olarak; bu sizin için önemli tek bir konu da olabilir, birden fazla konuda işlerin iyiye gideceğine inanmak istiyor da olabilirsiniz.

Biraz da gerçek hayattan örnekler verelim; bir ilişkiniz yoksa istediğiniz şey güzel bir ilişkiye sahip olmak olabilir, para durumunuz istediğiniz gibi değilse ümit ettiğiniz şey para durumunuzun iyiye gitmesidir.

İstekler üzerinden tarif edecek olursak, umutlu olmak; isteklerimizin öngörülebilir yakın bir zaman içinde gerçekleşeceğini beklemek ve buna inanmaktır.

Umutlu olabilirseniz içinde olduğunuz anda şartlar istediğiniz gibi olmasa bile anda kalmayı daha rahat başarırsınız.

Umutlu olmak dediğimde bunun nasıl yapılabileceğinden de biraz bahsetmek isterim. Öncelikli olarak umutlu olmak istediğiniz konularda sizin elinizde olan şeyleri yapmak gerekiyor, oturduğum yerden hiçbir şey yapmadan her şey kendi kendine düzelsin diye düşünmek çok doğru bir yaklaşım değil.

Elinizden geleni yaptıktan sonra ise inançla bekleyeceksiniz; sabırlı olacaksınız, gerekirse merdivenleri teker teker çıkacaksınız, büyük adımlar atıp istediğinize kavuşamadığınızda ve hayal kırıklığı yaşadığınızda gerekirse bir çay demleyip en baştan başlayacaksınız.

Hayat bize her gün umutlu olmak için fırsatlar sunar. Elimizdekilerin kıymetini bilmek; eksik olana değil var olana odaklanmak, şükretmek umutlu olmanın anahtarlarıdır.

Hayatta her istediğinizi elde edemezsiniz ama genel olarak umutlu olabilmeyi ve anda kalmayı başarabilirseniz daha huzurlu ve mutlu bir hayatınız olur.

Bir sonraki aşamada ise hayatınızı biraz sadeleştirmenizi, beklentilerinizi iyi yönetmenizi önerebilirim.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için ise [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar