UMUTLARI BÜYÜTMEK


Sabır, cesaret ve kararlılık umudun özüdür, kendinize inanıyorsanız ve hayal kırıklığına dayanabilirseniz hayatınızda bir şeyleri değiştirebilirsiniz.

Güç dediğimiz şey aslında değişim meydana getirebilme yeteneğidir, hayatınızdaki şeyleri istemenize rağmen değiştirme gücünüz olmadığına inanırsanız umutsuzluğa kapılır ve mutsuz hissedersiniz.

Koçluk çalışmalarına başlarken danışanlarıma bir hatırlatmada bulunurum, her şey her zaman çok eğlenceli, hızlı veya kolay olmayabilir, ama hepimiz sandığımızdan çok daha güçlüyüz ve birlikte başarabiliriz.

Umutları büyütmek için biraz başarı örnekleri hakkında bilgi toplamak kesinlikle işe yarar. Onlar yaptı ise ben de yapabilirim inancı kuvvetli bir inançtır ve işinize çok yarar.

Şunu anlamak gerekir ki, umutlu olmak dediğimde hem bir duygudan hem de öğrenilebilir bir düşünüş biçiminden bahsediyorum.

Geçen hafta sabırlı ve sabırsız insanları ayıran bir bakış açısından bahsetmiştim, aynı bakış açısı umut ve umutsuzluk arasında da belirgin bir rol oynuyor.

Hayata daha umutlu bakabilen insanlar trend (gidişat) bakış açısına sahip, isteğime bugün ne kadar yakınım, 6 ay önce, bir yıl önce durum nasıldı, eğer iyiye doğru bir gidişat varsa umutlu olabilirim.

Umutları büyütmek istediğinizde gerekirse gitmek istediğiniz yönü tekrar belirleyip detaylı bir şekilde tanımlayın. Bu hedefe nasıl ulaşmayı düşündüğünüzü de yazın. Eğer uzun zamandır gündemde olan ve olumlu bir aşama kaydedemediğiniz bir konu ise bugünden itibaren neleri farklı yapmayı düşündüğünüzü de yazın.

Geçen hafta bir yarına not paylaşmıştım, “eğer bugüne kadar hiç sahip olmadığın bir şey istiyorsan bugüne kadar hiç yapmamış olduğun bir şey yapmalısın belki de” şeklinde idi.

Yaratıcılığınızı kullanın, esnekliğinizi koruyun ve gerekirse plan değişikliklerine, alternatif rotalar belirlemeye hazır olun. Bir şeyi gerçekleştirmenin onlarca farklı yolu olabilir, tek bir yönteme takılıp kalmayın.

Aslında işin özü belki de şu, isteğimize nasıl ulaşacağımızı tam olarak bilmek zorunda değiliz, sadece ne istediğimizi ve neden istediğimizi iyi bilmeli, ısrarlı davranıp elimizden gelenin en iyisini ortaya koymalı ve gerekirse yeniden denemekten korkmamalıyız.

Hiçbir şeye cesaret edemezseniz hiçbir şeyi umut edemezsiniz demiş Schiller. Kısmen katılıyorum. Cesaret geliştirilebilir, bu sayede umut artırılabilir.

Cesaretin en önemli parçalarından birisi meraktır. Yapmak istediğiniz şey her ne ise bu konuda meraklı olmak ve araştırmalar yapmak cesaretinizi artıracaktır. Ayrıca eğer problem çözme konusundaki becerilerinizi geliştirirseniz, gerektiğinde yardım istemekten çekinmez ve duygularınızı ifade edebilirseniz farkında olmadan cesur bir insan haline dönüşebilirsiniz.

Umutlu olmak ölçülemez, o bir miktar değildir, daha çok bir bilgidir, deneyimdir, bazen de bir histir ve hepimizin içinde yeterli miktarda bulunur, umudun gerçekliğini keşfettiğinizde onu kendinize davet edebilirsiniz.

Sevgi ile kalın, umutlarınız bol olsun.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.