ÜÇÜ BİRARADA; SAĞLIK, HUZUR VE PARA


Dün sabah yataktan kalkmak istemedim, bazen olur ya, keyif yapmak istersiniz. Diğer yandan sabah yürüyüşlerimi aksatmamak için harekete geçmem gerekiyordu, aslında yürüyüş yapmak da çok zevkli, sadece bazen insanın canı istemeyebiliyor. Kendimi “hadi Mert, her şey aynı anda olmaz, keyfi bırak, harekete geç” derken buldum. Rahmetli anneannem aklıma geldi, sık sık “Oğlum üç şey aynı anda olmaz, bunlar; sağlık, huzur ve paradır, üçünden ikisine sahipsen kendini şanslı hissetmeli ve şükretmelisin” derdi.
Anneannem şükretme konusunda haklıydı, sadece bir tanesine sahip olmak bile şükretmek için elbette yeterli. Diğer yandan istek ve ulaşma anlamında kendimizi kısıtlamamıza gerek yok, sağlık, huzur ve para bir insanın hayatında aynı anda bulunabilir, belki her zaman olmaz ama çoğu zaman olabilir. Kendi hayatımda sık sık böyle dönemler yaşıyorum, başka insanların hayatlarında olduğunu da gözlemliyorum.
Peki, bu konuda pratik olarak neler yapabiliriz? Her şeyden önce üç unsur arasında bir sıralama yapalım ve sağlığı birinci sıraya yerleştirelim, o olmazsa diğerleri anlam ifade etmiyor. Bir insan bilinçli olarak fiziksel ve ruhsal sağlığına yatırım yapabilir. Fiziksel sağlık için düzenli yürüyüş yapmak, sağlıklı beslenmeye gayret etmek, belli bir yaştan sonra sağlık kontrollerini aksatmamak, fırsat buldukça nefes egzersizleri yapmak gibi. Ruhsal sağlığımızı da ihmal etmemeliyiz, doğada daha fazla zaman geçirmek, gülmek, sosyalleşmek, bir şeyler öğrenip kendimizi geliştirmek bu anlamda çok işe yarayacaktır.
Ben ikinci sıraya huzuru yerleştiriyorum. Huzurun iki önemli parçası var, bir tanesi denge diğeri ise sabırlı olabilmek. Denge dediğimde yaşamın farklı alanları arasında bir denge kurabilmekten bahsediyorum. İş, ilişki, sosyal hayat, kendime ayırdığım zaman gibi. Bu dengeyi gözetirsem daha huzurlu oluyorum.
Huzurla ilgili diğer konu ise sabırlı olabilmektir. İstediğim şeyler konusunda genel gidişata bakarım, bugün itibarıyla durum nedir, altı ay önce durum nasıldı? Eğer gidişat iyi ise yaptığım şeyleri yapmaya devam ederim. Gidişat beni tatmin etmiyorsa daha farklı neler yapabilirim diye düşünür ve mutlaka bir adım atar harekete geçerim. Her ihtimalde başarı er ya da geç gelir, sabırla beklerim.
Üçüncü konu ise para konusudur. Yaşadığımız dünyada para önemli bir gerçeklik. İstisnaları bir tarafa bırakırsak para konusunda başarılı olan insanlar gelirlerinin bir kısmını düzenli olarak tasarrufa ayırıp akıllı yatırımlar yapan insanlar. Başlamak için hiçbir zaman geç değil, hatta bu yazıyı okuduktan sonra hemen bu ay başlayabilirsiniz.
Sağlık, huzur ve para bizimle birlikte olsun.
Sevgi ile kalın.
P.S: Eski yazılara kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 + 17 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.