TUTKUNUZUN PEŞİNDEN GİDİN

TUTKUNUZUN PEŞİNDEN GİDİN

Söylemesi kolay; yapması biraz zor biliyorum. Diğer yandan; tutkunuzun peşinden gidin derken işinizi gücünüzü hemen bırakın ve sevdiğiniz şeyin peşinden koşun demiyorum; minik adımlarla başlayın ve sizi nereye götürdüğüne bir bakmaya çalışın.

Çok istediğiniz ama peşinden gitmediğiniz şey nedir? Daha fazla zamanınız olsaydı ya da maddi imkanlarınız daha iyi olsaydı ne yapmak isterdiniz hayatta? Sizi kısıtlayan hiçbir faktör olmasaydı hayatınızla ne yapacaktınız?

Daha önce koçluk ve yazarlık tutkularının peşinden gitmiş bir insan olarak bu soruyu kendime de soruyorum ve aldığım cevap seyahat etmek şeklinde. Bu tutkumu henüz istediğim ölçüde gerçekleştirmedim. Dünya’yı gezmeyi çok istiyorum gerçekten. Bununla ilgili olarak okuyorum, izliyorum ve bilgi topluyorum. Instagram bu açıdan çok güzel bir mecra; gitmek istediğim yerlere gitmiş olan kişilerin çektikleri ve yayınladıkları fotoğraflara bakıp hayal kurabilirim.

Instagramda takip ettiğim kişiler arasında tutku_efe ve world.travelphotography var, seyahat konusuna ilgi duyuyorsanız sizlere de önerebilirim.

Bir konuya ilgi duyuyorsanız minik adımlarla başlayın.

Bir danışanım, beraber yaptığımız yolculukta kendi ilerleyişini “güvercin adımları” olarak nitelendirirdi. Aslında hayat yolculuğunda genellikle bu şekilde ilerleriz, bir anda büyük adımlar atmak yerine hedefi parçalara bölüp gerçekleştirmek daha kolaydır genellikle.

Bu şekilde yapınca korkuların ayaklanıp ekstra bir baskı yapmasını da engellemiş oluyoruz. Hayatınızda özellikle değiştirmek istediğiniz bir alan varsa, bu konu ile ilgili daha kalıcı olan yol, küçük adımlarla hareket etmektir.

Değişime ufak ufak başlayın. Ne kadar ufak olduğuna siz karar verebilirsiniz ama değişimi başlatabilecek ve sizin inanabileceğiniz kadar büyük, korku duymanıza sebep olmayacak kadar küçük olsun.

Ve yarın bir yerlerden başlayın.

Her hayal kendisini gerçekleştirecek cesur bir insan bulur.

Sevgi ile kalın.

Not: Kişiye özel bir koçluk programı olan Mutlulukla Değişim Programı’nın 2018 yılı kayıtları devam etmektedir, bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

 

Paylaş

Önerilen Yazılar