TÜNELİN UCUNDA IŞIK VAR MI? – İYİMSERLİK

TÜNELİN UCUNDA IŞIK VAR MI? - İYİMSERLİK

Korona salgını günlerinde çoğumuzun cevabını merak ettiği iki soru var; bunlardan ilki normal hayatımıza ne zaman dönebileceğimiz, ikincisi ise ekonominin durumunun ne olacağı.

Ben yapı olarak iyimser bir insanım, elimde bir iyimserlik ölçütü yok, diğer yandan her konuda olduğu gibi bu konuda da bir denge arayışı içindeyim, dolayısı ile temkinli bir iyimserlik içinde olmayı tercih ediyorum.

İçinde olduğumuz durumu normal hayata dönmek anlamında belki şöyle tarif edebilirim: Bir tünele ya da yer altı mağarasına girdiğimizi düşünelim, tünelin sonunu göremiyoruz, diğer yandan ileride bir yerden içeriye bir ışık ve hafif bir aydınlık sızıyor, dolayısıyla belli bir süre yürümeye devam edersek tünelin sonuna ulaşıp aydınlığa çıkabileceğiz, sadece bunun ne kadar zaman alabileceğini bilmiyoruz, tahmin etmeye çalışıyoruz.

İnsan yapısı gereğince belirsizlikten hoşlanmaz, bir şeyleri bilmek ister. Maalesef içinde olduğumuz durum ve koşullar buna uygun değil, bir süre için belirsizlikle yaşamayı öğrenmemiz gerekecek.

Ekonomi anlamında da durum benzer şekilde; ne kadar etkileneceğimizi ve hasar tespitini büyük ölçüde yılın ikinci yarısında yapabilecek durumda olacağız.

Her şeyin başı sağlık; ancak sağlığımız varsa sahip olduğumuz şeyler bir anlam ifade ediyor, bu nedenle lütfen kendinize dikkat edin, tedbirlere uyun ve evde kalın.

Şimdi gelelim olası senaryo örneklerine. En iyi ihtimal senaryosunda 31 Mayıs’ta okullar açılır; 30-31 Mayıs hafta sonu dışarıda korkmadan dolaşıp yürüyüş veya piknik yapabilir hale geliriz. Mayıs sonunda işyerleri normal bir şekilde çalışmaya başlar.

İyi ihtimal senaryosunda yukarıda söylediklerim bir ay gecikme ile Haziran ayının sonunda yaşanır.

Kötü ihtimal senaryosuna göre virüsün etkisi ve yayılma hızı ancak Temmuz ve Ağustos’ta azalır, dolayısıyla hayatın tam anlamıyla normalleşmesi Eylül ayını bulabilir.

En kötü ihtimal senaryosu ile bu yılı kayıp bir yıl olarak görmemiz gerekir ve muhtemelen Kasım, Aralık ayına kalır normalleşme süreci.

Virüs mutasyona uğrayarak etkisini kaybedebilir, aşı geliştirilebilir, hastalığın tedavisi için çok etkili bir ilaç bulunabilir, bunlardan hangisinin tam olarak hangi ayda gerçekleşeceğini bilmek mümkün değil.

Birey olarak bu sürece nasıl destek vereceğimiz önemli. Eğer kurallara ve tedbirlere uyarsak evde kalırsak Ülkemizin ve halkımızın bu süreci hızlı bir şekilde atlatmasına destek olmuş oluruz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar