TÜKENMİŞLİK SENDROMU NEDİR, NE YAPABİLİRİZ?


Meryem Uzerli’nin Muhteşem Yüzyıl dizisinden ayrılması ile popüler olan bir terim “tükenmişlik sendromu”. Rahmetli Anneannem olsaydı “modern zaman icatları bunlar, siz savaş dönemini görmediniz, hiçbir şeyin kıymetini bilmediğinizden oluyor” derdi.  Kısmen haklı elbette, diğer yandan modern zamanların sorunlarını görmezden gelmeye çalışmak çözüm konusunda bize yardımcı olmuyor maalesef.

Tükenmişlik sendromu denilen rahatsızlık genellikle iş alanında bir sorun ve stres ile baş gösterir. En sık görülen belirtileri fiziksel ve zihinsel yorgunluk, hayata karşı genel bir isteksizlik, içe kapanma, sosyal aktivitelerin azaltılması, kendini bir yere ait hissetmeme, genel bir huzursuzluk hali ve çaresizlik ile mutsuzluk olarak sıralanabilir. Kariyer koçluğu ve mutluluk ile ilgilendiğim için benim de ilgi alanıma giriyor bu nedenle.

Tükenmişlik sendromu ile depresyonun bazı belirtileri ortaktır. Diğer yandan depresyon kişinin hayat alanlarının tümünü etkilerken tükenmişlik sendromu genellikle tek bir konudan kaynaklanır, o konu düşünüldükçe çoğalır ve daha çok o konuyu etkiler. Bu konu genellikle kariyer ve iş olarak karşımıza çıkmakla beraber farklı bir alan olması da mümkündür. Sendromun ortaya çıktığı alanda yapılacak çalışmalar ve sağlanacak gelişme kişiyi toparlar.

Tükenmişlik sendromu koçlukta üzerinde çalışılabilecek bir alandır. Diğer yandan; burada bir seans yapmadığımıza göre size nasıl yardımcı olabilirim diye düşündüm ve aşağıdaki önerileri kaleme aldım.

Her şeyden önce canınızı sıkan konu her ne ise bunun bir çözümü olduğunu unutmayın. Kendinizi eve kapatıp soyutlamayın, biraz kendinizi zorlayarak bile olsa sosyalleşmeye çalışın. Ayrıca spor ve her anlamda fiziksel egzersiz, düzenli beslenme ve uykunuza özen göstermek iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Kendinizi tükenmiş hissediyorsanız belki de ilk yapmanız gereken sizi heyecanlandıracak bir güne başlama nedeni bulmak olabilir. Ama bunu bulmadan önce belki de daha gün başlamadan önce sorun olarak gördüğünüz şeyler üzerinde bir çalışma yapmak iyi gelebilir.

Hadi üşenmeyin ve elinize bir kağıt kalem alın. Sabah uyandığınızda ilk aklınıza gelen ve canınızı sıkan şeylerin bir listesini yapın. Sadece bu listeyi yapmak bile işinizi kolaylaştırabilir. Daha sonra sorun olarak gördüğünüz konulardan birisini seçin ve birlikte üzerinde çalışalım.

Kendimize geri bildirim yaparak başlayacağız. Mevcut durum nedir, istenilen nedir, neleri farklı yaparsam istediğim duruma ulaşabilirim?

Geçmişte ne oldu, neden oldu, kim ne yaptı kısmı ile hiç ilgilenmeyin. Bugüne ve geleceğe odaklanmaya çalışın.

Daha sonra basit eylem adımları belirleyin, yanına ne zaman yapmayı planladığınızı yazın, ayrıca hangi adımın ilk adım olabileceğini tespit edin.

Son olarak da şunu düşünün lütfen, eğer istediğiniz duruma ulaşmış olsaydınız nasıl bir ruh halinde olacak ve neler yapacaktınız?

Bunlardan bir tanesini istediğiniz duruma gelmeden yapın.

Evet, sorunlar üzerinde nasıl çalışılabileceğini anlattım. Şimdi sıra umutlarda.

Sabah uyandığımda beni daha mutlu ve umutlu yapacak bir bakış açısı ne olabilir? Unutmayın mutluluk ve umutluluk kardeştir.

Yine alın kağıdı kalemi elinize ve aklınıza gelenleri yazın lütfen. Neler benim umutlu olmamı sağlayabilir, günün getireceği güzellikler, sürprizler neler olabilir?

Geçmişte daha umutlu ve mutlu olduğunuz dönemlerde sizi heyecanlandıran şeyler nelerdi? Aklınıza hiçbir şey gelmiyorsa çocukluğunuzu düşünün, neleri merak eder, neler yapmaktan keyif alırdınız?

Sonra da sahip olduklarınız için yazılı bir şükür çalışması yapın ve bırakın.

Gerçekten istiyorsanız umutlu olmak için bir yol bulursunuz.

Sevgi ile kalın.

Not: Tükenmişlik sendromu yaşıyorsanız koçluk alarak bu konu üzerinde çalışabilirsiniz. Mutlulukla Değişim Programı’na katılmak isterseniz [email protected] adresine mail atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.