TESLİMİYETLE VAR OLMAK

TESLİMİYETLE VAR OLMAK

Geçenlerde kısa bir yazı paylaşmıştım; hayatla zıt gitmeyin onunla anlaşın şeklinde özetleyebileceğim bir ana fikri vardı. Bugün bu konuyu ele almak istedim. Yaşamanın güzel şekillerinden birisi de teslimiyetle var olmaktır.

Burada bahsettiğim teslimiyet güçsüz bir duruş ve kabullenme değil, tam tersine güçlü bir duruştur. Şöyle bir örnek vereyim, önemli olan hiç düşmemek değil, düştükten sonra ayağa kalkıp devam etmektir, altı kere düşüyorsan yedi kere ayağa kalkacaksın, teslimiyetle var olan ben niye düştüm demez kalkar ve yürümeye devam eder. Teslimiyet bu anlamda biraz da olanı kabullenmek ama içselleştirmeden devam etmektir, hatadan ders çıkarmak ama hataya takılıp kalmamaktır.

Teslimiyetle var olmak demek durmak değildir, akışta olmaktır, eylemleri bir bütün içinde sevgiyle yapmaktır. İkinci kitabım Hayatını Değiştir’de kendi başımdan geçen bir rafting hikayesi anlatmıştım.

Kalabalık botumuz bir girdabı aşarken havalanıp ters döndü ve ben kendimi çok kuvvetli akan nehrin tam ortasında şiddetli akıntıyla sürüklenirken buldum. İyi bir yüzücü olmama ve genel olarak soğukkanlı yapıma rağmen akıntıdan kurtulmayı ve kıyıya çıkmayı başaramadım. Çırpındıkça panik yaptım ve daha çok su yutmaya başladım. Sonunda teslim oldum, kendimi akıntıya bıraktım, sadece nefes almaya ve suyla ilerlemeye odaklandım. Bir süre sonra akıntı hafifledi, beni yakaladılar ve sudan çıkardılar.

Hem sudaki dengemizi hem de hayattaki dengemizi en kolay böyle buluruz, yani çırpınmaya son vererek bu da ancak teslimiyetle var olduğumuzda mümkündür.

Her şeyi kontrol edemeyeceğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Yaşamda her zaman iki artı iki dört etmez; bunu kabul etmek gerekir önce, önemli olan insanın sonuçlara değil, yapabileceği şeylere ve sorumluluklara odaklanmasıdır.

Kendimize ve hayatın getireceklerine güvendiğimizde teslim olabiliriz ancak. Hayat bir paket, içinde her türlü deneyim var.

Yaşarken hayata teslim olup onunla birlikte akabilirseniz yaşadığınız deneyimler sizin için çok daha tatmin edici olacaktır.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar