TEMBELLİK HAKKI

TEMBELLİK HAKKI

Geçtiğimiz günlerde sevdiğim bir dostum aradı ve sana yazılarınla ilgili bir eleştiride bulunmak istiyorum eğer kabul edersen dedi, elbette memnun olurum diye yanıtladım. Herkes bu dönemi nasıl faydalı geçirebileceğimize dair motivasyon arttırıcı önerilerde bulunuyor ve yazılar yayınlıyor, videolar çekiyor, sen de öylesin, bizim hiç tembellik hakkımız olamaz mı, boş boş oturmamız mümkün değil mi dedi. Biraz düşündüm ve haklısın, bu konuda bir yazı yazıp gönlünü alacağım dedim.

Arkadaşım kesinlikle haklı, tembellik yapma özgürlüğü en temel özgürlükler arasında yer alır. Ben özgürlüğü savunan bir insan olarak dengeli bir yaklaşım içinde olmak kaydıyla tembellik özgürlüğümüzü de savunuyorum. Geçenlerde bir başka yazının içinde paylaşmıştım, çok hızlı ilerledik ve ruhlarımız geride kaldı, şimdi ruhlarımızın bize yetişmesini bekliyoruz şeklinde bir hikaye vardı hatırlarsanız. İşte bunu beklerken hazır hayat belli ölçülerde durmuşken neden tembellik yapmayalım ki.

Boş boş oturabilirsiniz, bir koltuktan diğerine geçebilir, öğle uykusuna yatabilir, kalktığınızda evin içinde dolanabilirsiniz, bunları ben de zaman zaman yapıyorum. Bunları istiyor olmak veya yapıyor olmak lütfen size kendinizi kötü hissettirmesin.

Bulduğumuz her boşluğu bir bilgi edinerek veya kendimizi geliştirerek geçirmek zorunda değiliz. Ya da her zaman boşluğuna bir kitap ya da dizi sıkıştırmak her zaman en iyi fikir olmayabilir.

Oturun, yatın, tembellik hakkınızı sonuna kadar kullanın. Konuşmak istediğiniz arkadaşlarınızı arayın, bilgisayar oyunları oynayın, çay için, çiçekleri sulayın. Ben yapı olarak kendimi meşgul etmeyi sevdiğim için evde olduğum bu dönemde de çalışmaya ve belli bir rutin oluşturmaya çalışıyorum. Herkes için tek bir doğru yok, herkesin farklı bir yapısı var. Kimi kendisini ve zihnini meşgul etmek için rutinler oluşturur, kimi ise tembellik hakkını kullanır ve hiçbir şey yapmamanın tadını çıkarır.

Can sıkıntısına ne iyi gelir? Can sıkıntısına izin verin, can sıkıntısı yaratıcılığı arttırır çünkü, bu yüzden canınız iyice sıkılana kadar tembellik yapabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar