Tasarruf Eden İnsan Olmayı Seçmek


Bu bültenimizde anlatılanlar Hayatını Seç isimli kitabımdan alınmıştır.

Büyüklerimiz musluk akarken kovayı doldurmalısın derler. Ben öyle yapmadım ve bunun büyük sıkıntısını çektim.

Yakın çevremdeki insanlara baktığımda bana garip gelen bir durum dikkatimi çekiyor. Bugün yaşı 40 civarında olan insanların aileleri kendilerinden daha varlıklı. Ailelerimiz fedakarlık yaparak bizi özel okullarda okuttu, bir dediğimizi iki etmedi ama biz aldığımız eğitim ve parlak kariyerimize rağmen hala varlık düzeyi olarak ailelerimize ulaşamadık.

Ben bunun nedeninin tasarruf yapma alışkanlığımızın bir önceki nesille karşılaştırıldığında düşük olması olduğunu düşünüyorum.

Ailelerimiz ki buna benim ailem de dahil, kısıtlı imkanlarına rağmen zorunlu ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra muhakkak surette gelirlerinin bir bölümünü birikim olarak ayırır, bundan sonra artan bir kısım olursa istedikleri şeyleri gerçekleştirirlerdi.

Bizler ise çok farklı bir yoldan gittik, zorunlu giderlerimiz düştükten sonra kalan miktar ile her türlü isteğimizi gerçekleştirmeye çalıştık, ama isteklerimiz hiç bitmediği için geriye tasarruf edecek bir miktar da kalmadı çoğu zaman.

Bugünün şartlarında kişi başı aylık geliri 2.500 TL ve üzerinde olan herkesin gelirinin %20’sini tasarruf edebileceğini düşünüyorum. Geliri 1.000 TL ile 2.500 TL arasında yer alan kişiler ise en azından gelirlerinin %10’unu birikime ayırabilirler.

Tasarruf yapmanız size hayatla ilgili seçimlerinizde özgürlük sağlayabilir. Örneğin sevmediğiniz bir işi değiştirmek istediğinizde bir müddet evde oturmanızı sağlayabilir.

Ama hepsinden önemlisi birikiminiz olması sizi para ile olan ilişkinizde daha farklı bir bakış açısına taşır. Borçları olan insanların odak noktası borçların nasıl ödeneceğinde olduğundan bu insanlar daha fazla para kazanacak alternatifleri fark etmeyebilirler. Birikimi olan ve bu konuda kendisini rahat hisseden kişiler ise alternatif kaynaklar yaratmakta ve paralarını artırmakta daha başarılı olabilirler.

Tasarruf yapmak konusunda sıkıntı yaşıyorsanız işe mutlaka bütçe yapmakla başlamalısınız. Bir excel tablosuna her gün 5 dakika boyunca harcamalarınızı kaydetmek ve ay sonu geldiğinde nereye ne kadar harcamış olduğunuzu incelemek size “gereksiz” harcamalarınız konusunda bir fikir verecektir. Tek yapmanız gereken ilerleyen aylarda en azından borçlarınızı ödeyip artıya geçene kadar bazı harcamalarınızdan vazgeçmek olacaktır. Arabayla işe gidip gelmek yerine servisle işe gidip gelmek yoldaki mesafeye bağlı olarak aylık 500 TL’ye kadar bir tasarruf imkanı sağlayabilir. Dışarıda çok sık yemeğe çıkan bir çiftseniz bu yemeklerin sayısını azaltarak ayda 400 TL biriktirebilirsiniz. Sigarayı bırakabilirsiniz, telefon, televizyon ve internet paketlerinizi gözden geçirebilirsiniz.

Harcamalarınızı tespit ettikten sonra kendinize her harcamanız için şu soruyu sormanızı istiyorum. Bu harcama benim için gerçekten önemli miydi ve mutlaka bu ay mı yapılması gerekiyordu, daha ileride bir zamanda alsam olmaz mıydı?

Hayatımın 40 yıllık bölümünü hiç tasarruf yapmadan, harcama odaklı olarak yaşadım ve 15 yıldır çalışıyor olmama rağmen sahip olduğum ev ve araba dışında birikimim olmadı.

Benim için para her zaman, daha doğrusu ona sahip olduğum dönemlerde, hep harcanacak bir şey olmuştu. Paraya değer vermedim, doğal olarak değer vermediğim bir şeyi hayatıma bolluk getirecek düzeyde çekemedim.

Harcama odaklı olmak, giderlerinizi artan gelirinizin seviyesine yükselterek geride tasarruf edecek bir şey bırakmaz. Ne kadar çok para kazanırsanız o kadar çok harcarsınız. Maaşınıza enflasyonun üzerinde iyi bir zam yapıldığı zaman, hemen yeni kıyafetler satın alır, cep telefonunuzu değiştirir ve pahalı bir tatil yaparsınız, nerden mi biliyorum, ben yıllarca bu şekilde yaşadım, gelirim arttıkça daha çok harcadım.

Para harcamak kendimi zengin hissetmeme yol açıyordu ve bu hissi seviyordum. Bunun arkasında yatan olay veya olayları bulamadım. Ama inancımı bulmuştum ve kendimde bir değişiklik yapmak için bu mantıksız inancımı değiştirmem yeterliydi.

Bana göre zengin olmak,  istediğim her şeyi istediğim her zaman satın alabilmekle ilgiliydi, bu yanlış kodlama nedeniyle hayatım boyunca tasarruf yapamadığımı fark ettim.

Tasarruf eden insan olmayı seçtikten sonra bütçe yapmakla işe başladım, harcamalarımı notladım, sonunda dönüp baktığımda eğlence için hiçbir şey harcamadığımı düşündüğüm aylarda bile esasında yüzlerce lirayı boşuna verdiğimi görmek benim için iyi bir ders oldu, cep telefonumun internet bağlantısını kapattım, ücretli TV üyeliğimi bir alt pakete indirdim buna benzer aklıma gelen tüm küçük tasarruf adımlarını attım. 

Para ile ilgili olarak sizin de benim gibi tasarruf yapmanızı engelleyen inançlarınız, bu inançlarınızın arkasında yatan bazı kararlar ve olaylar bulunabilir. Tasarruf yapmak için illa bu inançların ne olduğunu bulmanız gerekmiyor, ama eğer bulabilirseniz tasarruf yapan insan olma seçimini daha kolay ve hızlı yapabilirsiniz.

Çekim yasası açısından bakıldığında bugünkü keyif durumumuzun çok önemli olduğuna daha önceki bölümlerde değinmiştik. Borcu olan insanların keyif durumunu yükseltmeleri diğer insanlara göre daha zor olacaktır. Borcu olan bir insanın düşüncesi çoğu zaman borçlarını nasıl ödeyeceğindedir ve bu nedenle negatif bir yayın yapmaktadır. Bu sarmaldan çıkabilmek için tasarruf yapmaya başlamak çok önemlidir. İlk başladığınız ayda sadece 50 TL bile tasarruf etmeniz başlangıç için harika bir adım olacaktır.

Burada bir yanlış anlaşılma olmasın. Her ay biriktireceğiniz 50 TL ile zengin olmayacaksınız. Sadece para ile olan ilişkinizde farklı bir frekanstan yayın yapmaya başlayacaksınız. Birikim yapmanız size bu konuda cesaret verecek, ayrıca borçlarınızı tamamen geri ödediğinizde sizi olumsuz bir şekilde kuşatan borç enerjisinden de kurtulacaksınız. Borçlarınızı ödedikten sonra küçük bir miktar tasarruf edip onunla yatırım yapmanız ve bu sayede ilave gelir elde etmeye başlamanız bu konudaki bütün alışkanlıklarınızı ve çekim noktanızı değiştirecektir. Param var enerjisinden yayın yapmaya başladığınızda biriktirdiğiniz ve yatırım yaptığınız miktarların çok ötesinde parayı hayatınıza çekeceksiniz.

Paylaş

Comments

  1. para hususunda çok güzel yazmışsınız bende sizin yaşadıklarınızı yaşıyorum inşallah sizin tavsiyelerinize uyarım.kul sıkışmayınca hızır yetişmezmiş.iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.