SÜRPRİZ YOKSA MUTLULUK YOK


Dün mutluluğa giden yolda ana hatları ile bir yol haritası çıkarmaya çalışmıştık Bugün kaldığımız yerden devam edelim. Daha mutlu olmak istiyorsak hayatımızda güzel sürprizlere daha fazla yer açmalıyız bence. Sürekli alışılageldik şeyleri yapmak bir süre sonra yaşamı bir yapılacaklar listesine çevirebilir.

Hayatımıza bir miktar coşku, heyecan ve sürpriz katmalıyız, bunun için belli ölçülerde risk almak da gerekebilir.

Gün içinde yaptığınız aktiviteleri değiştiremiyorsanız yapma şeklinizi veya en azından saatlerini değiştirin. İşe gidip gelirken farklı yollar kullanın. Hiç okumadığınız tarzda bir kitap okuyun.

Mutluluğun bir başka unsuru da dengedir. Denge dediğimizde bunu ile ayrı şekilde düşünmek lazım. Birincisi kişinin yaşam alanları itibarıyla dengede olmasıdır. Yani zamanını ve enerjisini işi, ailesi, sosyal hayatı ve kendisi arasında olabildiği ölçüde dengeli bir şekilde dağıtmaya çalışmasıdır.

Diğer denge bakış açısı ise düşündüğümüz, söylediğimiz ve yaptığımız şeylerin uyumudur. Bu uyum mutluluk getirir.

Zamanı iyi yönetmek de insanı daha mutlu eder. Yaşam dediğimiz şey zamandan oluşuyor, zamanımızı nasıl kullandığımız hayatımızın kalitesini ve mutluluğumuzu da belirliyor.

Hadi bugün basit bir egzersiz yapalım. Herkes bir gününü toplam 24 saat olacak şekilde aktivitelere ayırsın, bakalım neye ne kadar zaman gidiyor? Daha sonra bu şekilde geçen bir gün için 10 üzerinden bir mutluluk notu verin kendinize. Son aşamada ise 10 üzerinden 10 vereceğiniz bir günün akışını yazmanızı istiyorum, bakalım neler fark edeceksiniz?

Yarın mutluluk konusu ile devam edeceğiz.

Şimdilik sevgi ile kalın.

Not: Diğer tüm yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, daha fazla resim için Instagram hesabımı takip edebilirsiniz.

Paylaş