SÜREÇTEN ÇIKARDIĞIMIZ DERSLER – ÜŞENME, ERTELEME, VAZGEÇME

SÜREÇTEN ÇIKARDIĞIMIZ DERSLER – ÜŞENME, ERTELEME, VAZGEÇME

İçinde olduğumuz süreçte hepimizin zaman zaman geçmişe dönüp baktığımızı, bazı dersler çıkardığımızı ve hayatın normal akışı başladığında bir şeyleri farklı yapmayı planladığını düşünüyorum. Herkesin farklı bir hayat hikayesi olduğu için çıkardığımız dersler ve farklı yapmak istediklerimiz de elbette değişik olacaktır. Diğer yandan ben kendi adıma örnek olması açısından çıkardığım dersin ne olduğunu paylaşmak istedim.

Meşhur bir söz var, kimin söylemiş olduğunu hatırlamıyorum, ertelemek yaşamın mayasını kaçırır şeklinde. Özellikle de iş odaklı bir yaşam süren kişiler kendilerine, sevdiklerine ve yapmak istedikleri şeylere zaman ayırmayı gözden kaçırabiliyorlar, erteledikleri şeyler genellikle bu konulara dair olabiliyor. İsterseniz buna erteleme sanatı adını verin isterseniz de erteleme hastalığı olsun adı, sonuç değişmiyor.

Bizim için önemli olan konulara zaman ayırmak, kendimize ve sevdiklerimize zaman ve ilgi vermek sandığımızdan daha önemli, içinde olduğumuz süreç bana bunu öğretti. Dolayısıyla benim bundan sonraki mottom üşenme, erteleme ve vazgeçme şeklinde olacak. Ertelemek yaşamı kaçırmaktır.

Sizler nasıl dersler çıkardınız ve neleri farklı yapmayı planlıyorsunuz. Salgın günleri bittikten sonra yaşamınıza kaldığı yerden aynen devam etmeyi mi düşünüyorsunuz yoksa bir şeyleri daha farklı yapmak için kararlar aldınız mı?

Bir şeyleri değiştirmeye başlamak için genellikle doğum günü, yılbaşı gibi belirli tarihleri bekleme alışkanlığımız var. Ayrıca üşendiğimiz için yapmadığımız çok önemli olabilecek detayları da var yaşamın. Hayallerimizden de çabuk vazgeçebiliyoruz ve en çok bu üzüyor aslında beni.

Her zaman söylerim, en anlamsız bekleyiş mutluluğu beklemektir ve mutluluk tüketilmeden önce üretilmesi gereken bir şeydir.

Hadi gelin o zaman çıkardığımız dersleri hayata geçirmek için salgının bitmesini beklemeyelim, içinde olduğumuz koşullar dahilinde yapabileceklerimize odaklanalım ve küçük de olsa değişimi başlatalım.

Bunu yaparken bugün ilk adımı atalım, yazının başlığına da uygun olsun bu şekilde.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar