ŞÜPHESİZCE İNANMAK


ŞÜPHESİZCE İNANMAK

Sevdiğim bir arkadaşım şüphesizce inanmak konusunu içeren yazılarımı tek bir yazı altında toplayıp özetlememi istedi, onu kıramadım elbette, işte size bu çok önemli konunun ana hatlarını sunuyorum bugünkü yazımda.

Öncelikle bir tarif yaparak başlayalım. Bir isteğim olduğunda odağım/dikkatim isteğimin gerçekleşmesinde mi yoksa sıkça gerçekleşmeme durumunu mu düşünüyorum? İsteğim henüz gerçekleşmeden, isteğim gerçekleşmişçesine hayatı yaşamak ve o ruh haline ulaşabilmek durumuna ben şüphesizce inanmak diyorum.

Buna dair pratik bir egzersiz ne olabilir? İsteğim gerçekleştiğinde nasıl bir hayatım olacağını düşünüp yazabilirim, bir günüm genel olarak nasıl geçer bunu kağıda dökebilirim.

Şüphesizce inanmayı kuvvetlendirmek için geçmişteki başarılarını hatırlatabilir kendisine insan, geçmişteki başarılarınızı düşünün ve bir listesini yapın. Fark edeceksiniz ki o zamanlarda kendinize şüphesizce inanmışsınız.

Şüphesizce inanmak konusunun bir alt başlığı ise niyet etmektir, niyet etmek istemekten daha güçlü bir olgudur ve ancak gerçekten inanan kişi niyet edebilir.

Niyet etmenin iki boyutu vardır, ilki fiziksel boyuttur. Bir isteğiniz olduğunda onu hedefiniz haline getirirsiniz, hedefe giden yolu kafanızda şekillendirirsiniz, ilk adımınızı atarsınız, durumu değerlendirirsiniz, sonra bir adım daha, gerekirse plan değişikliği yaparsınız.

Niyet etmenin ikinci boyutu ise ruhsal/manevi boyuttur. Temiz bir kalple istediğiniz şeyler gerçekleşmek zorundadır. O halde neyi neden istediğinize odaklanın ve kalbinizi temiz tutun. Bir insan kalbini nasıl temiz tutabilir? Koçluktaki yaklaşımım şudur, bir insan değerlerine uygun bir yaşam sürüyorsa büyük ölçüde kalbi temizdir.

Şüphesizce inanmak dediğimde bir Ustalık Alanı var konunun içinde, o da bağımlılık oluşturmadan istemek ve inanmak. Hayatım zaten güzel, isteğim gerçekleşirse daha da güzel olacak şeklinde düşünüp hissedebilmek. İsteğim olmazsa ölürüm biterim ve inancım sarsılır moduna girmemek.

Şüphesizce inanmak ve pozitif düşünmek arasında da bir ilinti var kuşkusuz. Kendim, isteklerim ve hayatım konusunda genel olarak iyimser bir tavrı koruyabilmek önemli.

İsteklerimin gerçekleşmesi için inanarak dua etmek ve isteklerim gerçekleşmeden, gerçekleşmiş gibi içten gelerek şükretmek de şüphesizce inanmanın önemli parçalarıdır.

Elimden geldiğince anlattım, son olarak da sabırdan bahsetmeliyiz. Şüphesizce inanmak ve sabırlı olabilmek kardeş gibidir. Bir Bilge ne demiş: Meyve olgunlaşınca dal eğilir, senin olan sana gelir.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu konu ile ilgili daha geniş kapsamlı bilgiler kitaplarımda yer almaktadır. Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, Idefix ve benzeri sitelerden internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar