ŞÜPHE, KORKU VE CESARET

ŞÜPHE, KORKU VE CESARET

İstediğimiz sonuçları elde edemiyor olmamızın en önemli nedenlerinden bir tanesi de içimizdeki şüpheler ve hissettiğimiz korkulardır. Bu anlamda bakıldığında şüphe ve korkularıyla birlikte ilerleyen kişiler başarıya ulaşırlar. Şüphe ve korkunun tam olarak ortadan kalkmasını beklemek yerine onlarla birlikte hareket edebiliriz.

Şüphe ve korkuların arkasında genellikle uzun yaşanmışlıklar ve hikayeler vardır, bu hikayelere yüklediğimiz anlamlar vardır. Hep söylerim geleceğimizi belirleyen neler yaşamış olduğumuz değil yaşadığımız şeyleri kendimize nasıl anlatmayı seçtiğimizdir.

Şüpheler ve korkular hayalinizdeki hayatı yaşamanızın önündeki en büyük engel de olabilirler.

Peki bu durumda ne yapabiliriz?

Daha cesur olabiliriz. Marie M. Daly’nin güzel bir sözü var “cesaret bir alışkanlıktır ve cesur davranışlar sergileyerek elde edilir. Yüzme öğrenmeye çok benzer, yüzmeyi de yüzerek öğrenirsiniz. Cesareti cesaretlenerek öğrenirsiniz.”

Şimdi hayatınıza bir dönüp bakın lütfen, en çok hangi alanlarda daha cesaretli olmaya ihtiyacınız var? Bu alanlardan bir tanesini seçip başlayacak olsaydınız hangisini seçerdiniz ve bu konuda atacağınız ilk adım ne olurdu?

Örnek; en çok kendi fikirlerimi uygulamaya ihtiyacım var, diğer insanların bu konuda ne söylediğini çok fazla kafaya takıyorum, ne kadar çok kişi ile konuşursam şüphelerim ve korkularım artıyor. Bu konuda atacağım ilk adım uzun zamandır planladığım bir şeyi bu kez kimseye söylemeden yapmak olacak gibi.

Şans cesurdan yanadır der bir Latin atasözü.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu ve benzeri konularda muhtelif yazılara kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar