ŞÜKRETMEK VE HAYAL KURMAK


Güzel bir Pazar günü yazısı olsun istedim, umarım sizler de beğenirsiniz. Mutlulukla Değişim Programı’na katılan danışanlarıma ilk seansımızın sonunda, gün içinde enerjilerini artıran ve azaltan şeylerin genel olarak neler olduğunu sorarım. Bunu yapmamın nedeni değişim sürecinde motivasyonun çok önemli olmasıdır. Enerji dolu olmak ve motive olmak birbirleri ile yakından ilgili konular.

Benim enerjimi artıran konular arasında iki tanesi ön plana çıkıyor, bunlardan ilki şükretmeyi günlük hayatın bir rutini haline getirmek ve mümkünse yazılı olarak yapmak. Boş bir sayfa alıp başlığına “Hayatımda Güzel Olan Neler Var?” yazıyor ve altına aklıma gelenleri sıralıyorum. Hayatını Seç isimli kitabımda 15 günün örneklerine yer vermiştim.

Peki şükretmek neden bu kadar önemli? Değişim sürecinin başında kendimizi olduğumuz gibi içten bir şekilde kabul edip mevcut halimize biraz da olsa gülebilmemiz lazım. Şükretmek bu anlamda elimizdekilerin yani olduğumuz halimizin kıymetini bilmemizi sağlıyor.

Doğum bir mucize ise sıradan insan veya sıradan bir hayat olmamalı diye düşünürüm hep. Hayata ve bize sunduklarına biraz farkındalıkla bakmak gerekir sadece ve şükretmek bunu sağlar.

Şükretmenin bir anlamda tersi ise kanıksamış olarak yaşamaya devam etmektir. Hayatınızda yolunda giden pek çok şey vardır ancak siz dikkatinizi genellikle elinizde olmayanlara verirsiniz. Bu bakış açısı değişim sürecinde bir işinize yaramayacaktır. Evet hepimiz bir şeyler isteriz, bu son derece doğaldır, diğer yandan bunu yaparken sahip olduklarımıza değil sahip olmadıklarımıza odaklanırsak istekler, ihtiyaç veya bağımlılık haline gelir ve onları elde etmemiz zorlaşır (Bakınız, Hayatını Seç Son Bölüm).

Enerjimizi ve motivasyonumuzu artırabilecek diğer bir husus ise düzenli olarak bize keyif veren, bizi heyecanlandıran hayaller kurmaktır. Günde 10 dakikayı şükretmek için 10 dakikayı ise hayal kurmak için ayırsak gerçekten önemli bir fark yaratabiliriz.

Ben hayal kurmayı daha çok kendime sorular sorarak ve cevaplarını yazarak yapıyorum. Bir süre sonra, bazen bir ay, bazen bir yıl, hayallerim gerçekleştiğinde dönüp notlarıma bakıyor ve mutlulukla üzerini çiziyorum.

İşinizi kolaylaştırması açısından kendime sorduğum sorulardan bazı örnekler verdim. Unutmayın, soru varsa cevap da vardır, her zaman.

Ay sonuna kadar yapmayı planladığım, beni heyecanlandıran güzel şeyler neler?

Yaşadığım kentte görmek isteyip fırsat bulamadığım yerler nereleri?

Bir hafta sonu kısa bir yolculuk yapacak olsam yakın çevrede nereye gidebilirim?

Daha önce hiç yapmadığım ama bu yıl denemeye kararlı olduğum neler var?

Yaşadığım ülkede görmek isteyip seyahat edemediğim hangi kentler var?

Genel olarak Dünyada görmek istediğim yerler neresi, öğrenmek istediğim bir yabancı dil var mı?

Bu ay bir konsere gidecek olsam bu hangi konser olabilir?

Canım en çok hangi yemeği çekiyor bu aralar, kendim yapabilir miyim veya nerelerde yiyebilirim?

Sinemada hangi filmler var, bu hafta hangisini seyredebilirim?

Piyasadaki kitaplar içinde ilk olarak hangisini okumalıyım?

Uzun zamandır görmediğim bir arkadaşımı arayıp buluşacak olsam kimi seçerim?

Yaşadığım kentteki en güzel yürüyüş rotaları hangisi, ilk olarak hangisinde kısa bir yürüyüş yapabilirim?

Hayatımın en mutlu anılarından birisini gelecekte tekrar yaşama şansım olsa hangisini seçerim?

Küçük bir yaramazlık yapacak olsam bu ne olabilir?

En son apartman görevlisinin bisikletini kaçırıp mahallede biraz dolaşmıştımJ.

Şükredin ve hayal kurun, değişikliği fark edeceksiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.