ŞU OLUMSUZ İÇ SESLERİ NE YAPMALI?

ŞU OLUMSUZ İÇ SESLERİ NE YAPMALI?

Düşüncelerimiz aracılığı ile bütün gün kendimizle konuşuyoruz, bunu olumlu bir şekilde yaptığımızda güler yüzlü ve keyifli oluyoruz, olumsuz bir diyaloğa girdiğimizde ise hem asık suratlı ve gergin oluyoruz hem de kendimizi pek çok açıdan bloke ediyoruz.

Timothy Gallwey’in meşhur sözüdür “Bir tenisçinin en büyük rakibi ağın karşısındaki rakibi değil, kendi kafasının içindeki olumsuz seslerdir”

Bir bebek düşünelim, eğer yürümeyi öğrenirken bu tarz olumsuz iç seslere sahip olsaydı yürümeyi öğrenebilir miydi sizce? “Hay Allah, yine düştün, çok beceriksizsin, bu işi asla yapamayacaksın” şeklinde düşünen bir bebek hayal etmeye çalışın, hali nice olurdu.

Sonradan öğrendiğimiz şeylerin belli bir farkındalık ile azaltılabilmesi mümkündür.

Bu nedenle önce tespit etmemiz gerekiyor, sabote edici düşünce kalıplarının farkına varmak, olumsuz iç sesleri fark etmek önemlidir.

Kafamızın içinde otomatik bir program gibi işleyen düşünme modellerini deşifre etmek bir oyun gibi görülürse daha hızlı ve başarılı sonuçlar alınır.

Gün içinde kendinizi kötü hissettiğinizde her ne yapıyorsanız beş dakikalığına bırakın ve kafanızdan geçen düşünceleri not alın, bir süre sonra sayıca çok fazla olmayan benzer düşünce kalıplarının sizi endişe ve kaygıya sevk ettiğini göreceksiniz.

Tetikleyici bir unsur varsa bu unsurun bulunması da olumsuz iç sesleri azaltabilir.

Kafanızdan geçen düşünceleri not alıyorsunuz, sabotajcı düşünceler

  1. a) belli durumlarda veya ortamlarda ya da belli konulara ilişkin olarak (iş yeri, ev, kalabalık arkadaş toplantısı, iş, para, sağlık)
  2. b) belli kişilerin yanında ortaya çıkabilirler (eş, amir, bir akraba, ekipten bir arkadaş)

Olumsuz iç sesler veya sabotajcı düşünceler genellikle abartılılarla var olurlar. Sorunlar, felaketlere dönüşür bu şekilde. Dengesiz bir yapı söz konusudur.

Kullandığınız “zorundasın”, “her zaman” “hiçbir zaman”, “asla” “hep” gibi kalıplara dikkat edin, önemli ipuçları sunabilirler.

Bir kere tespit edip bir farkındalık yaşadıktan sonra değiştirmek daha kolay olabilecektir.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Mart ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş