ŞU HAYATI NASIL YAŞAMALI – BİR BİLGE

ŞU HAYATI NASIL YAŞAMALI – BİR BİLGE

Bilge’yi uzun zamandır ziyarete gitmiyordum, doğum tarihini söylemediği için doğum gününü bilmiyorum, aklıma bir muziplik geldi, aldım bir pasta ve 7 tane mum düştüm yola. Telefon da kullanmadığı için evde olmasını umut ettim. Pastırma yazının son günlerine denk gelmiştik, bahçesinde keyif yaparken buldum, bacaklarının üzerine bir battaniye örtmüş, kitap okurken uyuyakalmış, ben biraz öksürür gibi ses çıkarınca hemen uyandı ve ayaklanıp beni kucakladı, yaşlılık işte evlat içim geçmiş dedi. Çay demledik ve sohbete başladık, insanlar sana bu aralar en çok ne soruyorlar dedi, şu hayatı nasıl yaşamak lazım onu soruyorlar ama hazır bir reçetem ya da sihirli formülüm yok, kişiye göre değişir, elimden geldiğince yol göstermeye çalışıyorum dedim. Yaşlanınca daha iyi anlıyor insan, aramızda 25 yaş fark var, gel ben sana genel geçer bir şeyler anlatayım, yazarsın, birilerine ışık tutmuş oluruz dedi.

Her şeyden önce hayatındaki güzelliklerin kıymetini daha çok bilmelisin, bunları ne kadar genç yaşta fark edersen o kadar iyi. Hayat sana bir veriyorsa sen iki kere şükretmelisin, minnet duymak güzeldir.

Yaşama kollarını kocaman açmalısın, bakıyorum hepiniz kollarınızı kavuşturup oturuyorsunuz ya da cep telefonları ile fazlaca meşgulsünüz.

Sevmenin hayatı yaşamanın en güzel yolu olduğunu da hiç unutmamak gerekir, boşa geçmiş yaşam nedir biliyor musun, sevgisiz bir yaşamdır, daha çok sevin.

Başarıya çok kafayı takıyorsunuz, hayat bir yarış değil, yaşlanınca daha iyi anlıyor insan, herkesin kulvarı farklı, kendinle yarışır insan sadece, bu da bir yarış değil insanın kendisini geliştirmesidir aslında.

Hayaller önemlidir, ama sadece hayal kurmak ve onları gerçekleştirmek değildir yaşam, yaşamın kendisi bir hayaldir aslına, bunu anlayan hayatı da anlar.

Çok fazla zorluyorsunuz bir de, biraz akışa bırakın, biraz sabırlı olun, siz emek verdikten sonra işiniz bitiyor aslında, ondan sonrası sizin işiniz değil, karışmayın daha ötesine. Dua edin ama sabırsız olmayın, duaya karışılmaz.

Yardım edin daha fazla, elinizden güzel şeyler yapmak geliyorsa yapın, sosyal sorumluluk projeleri iyidir mesela, geçen okumuştum Balat’taki Hobbit House Projesi muhteşem mesela, sen de git oraya.

Keyif almayı da ihmal etmeyin, dans edin, gülün, dost sofralarında sohbet edin, eşinizle, çocuklarınızla zaman geçirin, bu mevsimde sonbahar yapraklarının üzerinde yürümek ne güzeldir mesela, gel seninle biraz Koru’ya gidip yürüyelim.

Bilge’nin isteğini kırmadım Koru’da bir yürüyüşe çıktık, yeni yerler keşfediyorum her seferinde burada yürürken dedi, keşfetmek güzeldir, sana da tavsiye ederim.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk ön görüşmelerimiz devam etmektedir, Aralık ayı randevuları için lütfen [email protected] adresine mail atın.

Paylaş

Önerilen Yazılar