ŞU AN ŞARTLAR BÖYLE

ŞU AN ŞARTLAR BÖYLE

Görüştüğüm pek çok kişi içinde olduğu şartlardan yakınıyor; bazen onlara hak vermekle birlikte ve istisnalar olabileceğini düşünmekle beraber bunun mutluluğumuzu ve motivasyonumuzu çok fazla etkilememesi gerektiği görüşündeyim. İçinde olduğumuz şartlar içinde elimizden gelenin iyisini yapmanın yöntemlerini bulmak ve uygulamak daha iyi bir seçenek gibi duruyor.

Bazı örneklere birlikte bakalım. Belki yapmak istediğiniz şeyleri yapabilmek için daha fazla paraya ihtiyacınız var; belki şu an size engel olan bir sağlık sorununuz var, aileniz yapmak istediğiniz şeye karşı çıkıyor olabilir, çalıştığınız iş yerini değiştirmek istiyor ama daha iyisini bulamıyor olabilirsiniz, belki harika bir iş fikriniz var ama henüz sizinle ortak olacak kişileri bulamadınız. Konu ilişkiler ile ilgili bir konu bile olabilir.

Bu tip durumlarda öncelikle içinde olduğunuz şartların geçici olduğunu ve değişeceğini düşünmeli ve buna inanmalısınız. Şartlar uzun süre aynı kalmaz, hep değişirler, bazen daha iyi olur, bazen biraz daha kötü olur. Yapmak istediğimiz şeyleri şartlara bağlarsak bu sürekli ertelemelere neden olabilir.

İkinci önerim de yapmak istediğiniz şeyleri şu anki şartlar çerçevesinde yerine getirmeniz. Örneğin İngilizce öğrenmek istiyor ama bunun için yurtdışındaki bir eğitimi karşılayamıyor iseniz burada bir kursa gidebilir ya da belli bir altyapınız varsa İngilizce film veya dizi izleyerek ya da kitap dergi okuyarak yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Spor yapmak istiyor olabilirsiniz ve spor salonuna gitmek bütçe ayıramadığınız bir şey olabilir, o zaman yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz. Yurtdışına seyahate gitmeyi istiyor olabilirsiniz, dünyayı gezmek istiyor olabilirsiniz, merak etmeyin hepsinin zamanı gelecek, yurtiçinden daha yakın yerlerden başlayın.

Önemli olan yapmak istediğiniz şey ile şu an içinde bulunduğunuz şartları örtüştürerek bir şeyler yapmaya başlamak. Sızlanmak, şikayet etmek ve sürekli ertelemek bizi mutlu eden çözümler olmuyor.

Elimizde ne var ise onunla bir şeyler üreteceğiz, diğer yandan bu ileride şartların değişebileceğini ve bizim istediğimiz şeyleri daha rahat bir şekilde yapabileceğimiz günlerin gelebileceğini unutturmasın.

Yapmak istediğiniz şeyler için imkanlarınız çerçevesinde bir adım atın; okuyun, izleyin, bilgi alın, araştırın, ne yapabiliyorsanız onunla başlayın.

Sevgi ile kalın.

Not: Mart ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar