SU AKAR YOLUNU BULUR

SU AKAR YOLUNU BULUR

Yeni piyasaya çıkan kitabım Senin Olan Sana Gelir vesilesi ile verdiğim bir röportajda bana sorulan sorulardan bir tanesi de kitabın isminin su akar yolunu bulur cümlesi ile aynı anlamı taşıyıp taşımadığı idi. Bugün sizlerle bu konudaki görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Doğadaki olaylara baktığımızda su kendisine bir yol bulur ve gerekirse kayaları aşındırarak, vadileri aşarak ilerler. Su iki şey yapmaktadır; bunlardan ilki yapması gereken şey olan akmak; diğeri ise sabırlı olmak ve bir engelle karşılaştığında pes etmemektir. Bazen çevresinden dolaşarak bazen üzerinden aşarak ilerlemektedir.

Bizler de kendi hayatlarımızda zaman zaman engellerle karşılaşırız; yolumuza çıkan engeller karşısındaki tavrımız hedefimize ulaşıp ulaşmayacağımızı büyük ölçüde belirler. Elimizden gelenin iyisini yaparsak ve sabırlı olabilirsek genellikle amacımıza ulaşırız.

Senin Olan Sana Gelir de benzer bir felsefe içermektedir; elimizden geleni yaptıktan sonra sabırla beklemeyi öğrenmeliyiz. Başarıya çok yaklaştıkları halde vazgeçen insanlar görüyorum, biraz daha bekleseler istedikleri sonuçları elde edecekler.

Bazen de yöntemi değiştirmek gerekir; aynı yöntemde ısrar etmek doğru olmayabilir. Ayrıca bizim için hayırlısı olanı istemek veya en azından bu yönde niyet etmek önemlidir. Bazen de bir isteğinizin olmaması ya da daha ileriki bir tarihte olması sizin için daha hayırlıdır.

Bütün bunların arasındaki farkı anlamak için gerçek hayat bilgisi ve deneyimi gerekir. Bu nedenle Bilge karakterini yarattım.

Meyveler olgunlaşınca dallar eğilir senin olan sana gelir veya su akar yolunu bulur; bu cümlelerin özünde; emek vermek var, sabırlı olmak var, gerekirse yöntem değişikliği yapmak var ve belki de hepsinden önemlisi şüphesizce inanmak var.

Şüphesizce inanmak konusunu da ayrı bir yazı kapsamında ele alalım.

Sevgi ile kalın.

Not: 4. Kitabım Senin Olan Sana Gelir’in kitapçılara dağıtımı yapılmıştır; D&R ve diğer kitapçılardan temin edebilir ya da internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar