STRESİ YÖNETMEK


Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı da çoğu zaman stres yönetiminden geçiyor. Stresini iyi yöneten insanlar daha mutlu ve huzurlu olmaya yatkın oldukları gibi daha uzun ve sağlıklı hayatlar sürebiliyorlar.

Peki, bir insan stresini nasıl yönetebilir? Her şeyden önce şunu anlamak gerekiyor sanırım stresin olmadığı bir hayat mümkün değil, amacımız stresi hiç yaşamamak olmamalı, bu zaten gerçekçi bir beklenti değil.

Ben stresi nasıl yönetmeye çalıştığımı anlatayım, siz kendi reçetenizi oluşturun lütfen.

Stresle başa çıkarken beş yöntemi aynı anda kullanıyorum. Bunlardan ilki ne olursa olsun her gün en az bir saat spor yapmak. Keyif aldığınız sizi çok fazla yormayacak her türlü spor aktivitesi olabilir. En kolay olanı yürüyüş yapmak, mümkün ise uygun spor kıyafetler ile ve temiz hava alabileceğiniz ortamlarda. Eğer daha farklı imkanlarınız varsa bisiklete binmek, yüzmek veya tenis oynamak da olabilir elbette. Önemli olan sporu her gün yapmanız ve hayatınızın bir rutini haline getirmeniz. Her gün yapmak önemli.

Uyguladığım ikinci yöntem (buna yöntem demek doğru değil aslında) maneviyat, inanç veya ibadet etmek olarak adlandırılabilir. Gün içinde fırsat bulduğumda özellikle de sabah ilk uyandığımda ve gece yatmadan önce dua ederim, sahip olduklarımı düşünür ve şükrederim. Şükürlerimi yazarım, bu önemli bir fark yaratabiliyor. Bir hafta uygulayın, kendinizi daha iyi hissettiğinizi ve stresinizin azaldığını göreceksiniz.

Üçüncü olarak aile ve sosyal bağlarımı kuvvetli tutarım. Bu sadece sözle yapılabilecek bir şey değil. Teknoloji ve sosyal medya işimizi kolaylaştırsa da hiçbir şey insanlarla fiziken görüşmenin, sohbet etmenin, gülmenin ve eğlenmenin yerini tutamaz. En az haftada bir defa bu tip bir buluşmaya katılmaya çalışın. Sosyalleşmek sandığımızdan çok daha önemli bir etkiye sahiptir.

Dördüncü yöntem ise uykuya özel bir önem vermektir. Mümkünse aynı saatlerde yatıp kalkmaya çalışın, gece 12’den sonraya pek kalmayın ve en az 7,5 saat uyumaya çalışın.

Beşinci ve son yöntemim ise kendimi ve yaptıklarımı çok fazla ciddiye almamak. Eğer kendinizi ve yaptıklarınızı gereğinden fazla ciddiye alırsanız bir süre sonra stresi yönetemez hale gelebilirsiniz.

Hayata daha pozitif ve eğlenceli yaklaşmanın yolu kişinin kendisine pozitif ve eğlenceli yaklaşmasından geçer.

Hepimize stresi daha iyi yönetebileceğimiz sağlıklı günler diliyorum, sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.