STRESİ FARKLI BİR ŞEYE DÖNÜŞTÜRMEK

STRESİ FARKLI BİR ŞEYE DÖNÜŞTÜRMEK

Dünyanın en başarılı ve sevilen teknik direktörleri arasında gösterilen Liverpool’un antrenörü Jürgen Klopp ile ilgili bir hikaye anlatmak istiyorum bugün sizlere. Çünkü bu hikaye hepimizin yaşadığı stres konusuna farklı bir bakış açısı ile yaklaşıyor. Stresi tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil, yapabileceğimiz en iyi şey onu yönetmeye çalışmak, Klopp onu yönetirken stresi nasıl itici bir güç ve motivasyon haline getirdiğini anlatmış.

Liverpool taraftarı olan ve ortaokula başlayacak olan küçük bir çocuk okul nedeniyle stres yaşamaktadır, bu durumla nasıl başa çıkabileceğini öğrenmek için Klopp’a bir mektup yazar. Klopp’un cevabını birlikte inceleyelim.

“Sevgili küçük arkadaşım, sana bir sır vererek başlamak istiyorum. Ben çok sık endişe, kaygı ve stres yaşıyorum, aynı senin gibi. Sana karşı dürüst olmam gerekirse, bu durum o kadar yaygın ki, stres yaşamadığım zamanlarda bir şeylerin ters gidebilecek olmasından korkuyorum. Bunun nedeni ise yaşadığım stresi tamamen pozitif bir şeylere dönüştürüyor olmam.

Yazdığın mektuptan anladığım kadarıyla sen çok ince düşünceli ve insanlara değer veren bir yapıdasın. Böyle bir yapıda olman harika bir şey, diğer yandan bunlar stres yaşamanı kolaylaştırır.

Oyuncularım stres yaşadıklarında onlara şu şekilde yaklaşıyorum: Benim için ne kadar önemli olduklarını, onlara ne kadar çok inandığımı, aileleri onlara nasıl güveniyorsa benim de güvendiğimi söylüyorum.

Hayatımda pek çok final kaybettim, ama ailemin, aile olarak gördüğüm insanların ve dostlarımın sevgisi ve desteği ile ilerlemeye devam ettim.

Güzel geleceğine odaklanmaya çalış, kendin hakkında pozitif şeyler düşün ve unutma sen de Liverpool ailesinin bir parçasısın, senin iyi olmanı isteyen milyonlarca kişi var.”

Stres yaşamanın normal olduğunu, bunun herkesin başına geldiğini kendimize daha sık hatırlatmamız gerekiyor. İyi olan şeylere, bizi bekleyen güzel geleceğe umutla baktığımızda ve sevdiğimiz insanların desteğini aldığımızda onu yönetmek kolaylaşıyor.

Stresin çoğu zarar, azı karar. Çünkü belli miktardaki bir stres bir şeyleri daha iyi yapmamız için bizi motive eden bir güçtür aynı zamanda.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar