STRESİ AZALTMAK, PEKİ AMA NASIL?


Bu yazımda beni çok etkileyen bir hikayeyi paylaşacağım sizinle, daha sonra bu hikayeye bağlı bir egzersiz ve bazı basit uygulamalar önereceğim. Umarım keyifle okur ve arzu ederseniz uygularsınız.

Bir psikolog stres yönetimi konulu seminer düzenler ve katılımcıların bulunduğu salona yarısı dolu bir su bardağı ile gelir.

Herkesin aklında “yarısı dolu mu, yoksa yarısı boş mu” klişesi vardır. Ama psikolog bu soruyu yöneltmez, onun yerine gülümseyerek” elimde tuttuğum yarısı su dolu bu bardağın ağırlığı sizce ne kadar olabilir” der.

Gelen cevapları dinler ve “elimde ne kadar süre tuttuğuma göre değişir” diye herkesi şaşırtan bir yanıt verir.

“ Bardağı elimde sadece bir dakika boyunca tutarsam ağırlığı düşük olur ve hiç zorlanmam, eğer bardağı elimde 1 saat tutarsam onu çok ağır olarak hisseder ve tanımlarım, diğer yandan bardağı elimde daha da uzun tutmaya kalkarsam muhtemelen artık kolumu hissetmem, bardak çok ağırlaşmış olur.”

“Her durumda bardağın ağırlığı aslında değişmez, ama onun ağırlığını esas belirleyen faktör benim onu ne kadar süre elimde tutacağım olacaktır” diye devam eder.

Hayatımızdaki stres ve kaygıyı da bu şekilde düşünebilirsiniz. Size stres veya kaygı veren bir konu hakkında sadece bir dakika düşünmeniz herhangi bir önemli olumsuzluk yaratmayacaktır. Ama süre biraz uzadığında kendinizi kötü hissetmeye başlamanız neredeyse kaçınılmazdır. Hele ki günün tamamında size rahatsızlık veren bir düşünceye saplanıp kaldığınızda aynı elindeki bardağı hiç bırakmayan bir insan gibi bütün hislerinizi ve hareket etme yetinizi kaybedebilirsiniz.

Özellikle geceleri yatmadan önce o güne dair olumsuz tüm düşüncelerinizi bırakın ve yatağa elinizde “bardakla” girmeyin. Bardağı komodinin üzerine bırakmış olduğunuzdan emin olunJ.

Hikaye beni gerçekten çok etkiledi, koçlukta hikaye ve metafor kullanımı önemlidir, bazen çok uzun sürede anlatabileceğiniz bazı şeyleri bu tip güzel hikayeler eşliğinde insanlara verdiğinizde çok güzel sonuçlara imza atarsınız.

Bu hikayeden çok basit bir egzersiz yaratıp uygulayabiliriz. Bunu 3 yada 4 haftalık bir süre için yapabilirsek benzer durumlarda daha farklı düşünüp hareket etmek konusunda önemli bir avantaj elde ederiz.

Egzersiz iki şekilde yapılabilir. Birincisi diğer insanların sürekli olarak su bardağı ile ne yaptığınızı merak edebilecekleri bir ortamdaysanız bu egzersizi zihinsel olarak uygulamanızdır. Aklınıza sizde kaygı, endişe ve korku oluşturan bir düşünce geldiğinde elinizde içi dolu büyükçe bir su bardağı tuttuğunuzu hayal edin ve siz o düşünceyi bırakana kadarda bardağın elinizde kalmaya devam edeceğini hayal edin. Bu şekilde oluşturacağınız farkındalıkla daha farklı düşünceler seçerek kendinizi daha iyi hissetmeye başlayabilirsiniz.

Eğer ev ortamındaysanız egzersizi fiziken uygulamanızı öneririm. Elinizin altında gerçekten içi suyla doldurulmuş olan büyük bir su bardağı olsun. Aklınıza sizi rahatsız eden bir düşünce geldiğinde su bardağını gerçekten elinize alın ve yerine daha iyi bir düşünce yerleştirene kadar bardağı elinizden bırakmayın. Bunu örneğin günde yarım saat uygulamanız bile önemli bir farkındalık yaratabilir.

Stresle mücadele konusundaki diğer önerilerim ise aşağıdaki gibi:

1)      Doğru nefes almak

Derin nefes alın, karnınız şişsin.

2)      Fizyolojinizi değiştirin

Dik durum, yukarı bakın ve gülümseyin.

3)      Güne güzel bir ev kahvaltısı ile başlayın

Bir kaçık bal veya reçel ile bitirin.

4)      Yavaş yemek yemeyi öğrenin

Yediğiniz şeylerin tadına varın, hayatın tadına varın.

5)      Sosyal Medya perhizi yapın

Sosyal medyaya ayırdığınız zaman günde 1 saati geçmesin.

6)      Şükretmek ve takdir etmeyi rutin hale getirin

Özellikle sabahları ilk uyandığınızda şükretmek için zaman ayırın.

7)      Bol su tüketin

Günde en az 5 bardak kadar su içmeye çalışın.

8)      İçki ve sigarayı bırakın ya da azaltın

Sandığınızdan daha fazla enerji tüketiyorlar.

9)      Etki alanına odaklanın

Ben bu konuda ne yapabilirim, yapmak istiyor muyum?

10)  Doğada zaman geçirin

Hiç kimsenin bilmediği bir yerde bir tohum ekip arada sırada büyümesini kontrol edin.

11)  Sosyalleşin

Ailenizle, arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirin. Yakın bir dostunuzla haftada bir saat yüz yüze sohbet edin.

12)  Çay kahve tüketimini sınırlandırın

Nane ve papatya gibi bitki çayları için.

13)  Egzersiz yapın

Yürüyüş yapın, günde 15-20 dakika bile önemli fark yaratabilir.

14)  Daha çok gülümseyin

Çocuklarla daha fazla zaman geçirmenin bir yöntemini bulun, gülümsemek konusunda bizden kesinlikle daha iyiler.

15)  Hayal kurun

Bu yaz tatile nereye gideceksiniz?

 

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen + 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.