STRES YÖNETİMİ

STRES YÖNETİMİ

Geçtiğimiz hafta Hoşgörü Briç Klübü’nde stres yönetimi semineri yaptım. Dışarıya kapalı bir seminer olduğu için sizlere bilgi vermedim. Diğer yandan çok yakında bu tarz seminerleri herkese açık olarak yapmaya başlayacağım, haber vereceğim. Seminerin kısa bir özetini sizlerle de paylaşmak istedim.

Mutluluk seviyesini belirleyen ve dolayısıyla stresi azaltan hormonlar Dopamin, Seratonin, Oksitosin ve Endorfin, strese yol açan hormon ise Kortizol.

Kortizolu dengelemek için daha fazla dopamin, seratonin, oksitosin ve endorfin üreteceğiz.

Dopamin bir tür başarı kimyasalı, ben başardım dediğimizde, bunu hissettiğimizde salgılanıyor. Bir şey başarmanın ve başarı hissisinin mutluluk ile yakından ilgisi bulunduğunu düşünüyorum, kimyasal olarak ele aldığımızda da Dopamin’in bunu yönettiğini görüyoruz. Dolayısıyla daha mutlu olmak istiyorsanız atmanızı gereken ilk adımlardan birisi de size göre başarı her ne ise o yönde küçük zaferler elde etmeye çalışmak olmalı.

Başlanılan bir işi bitirmek ya da bir hedefinizi gerçekleştirmek kadar dopamini artıran başka bir şey yoktur. Bu hedefler ya da işler hayatın her alanından olabilir. Günde 10 dakika yürüyüş yapmak, her hafta bir arkadaşınızla buluşup kahve içmek, yeni bir dil öğrenmeye başlamak, evin belli bir kısmını toplamak, yeni bir seyahat planlamak ve gerçekleştirmek gibi.

Büyük hedefleri minik parçalara ayırın. Bitiş çizgisine geldiğinizde dopamin salgılarsınız bu nedenle dopamini çoğaltmak için bir dizi küçük bitiş çizgisi oluşturun.

İkinci aşama ise Seratonini artırmak için kendinizi değerli hissetmeniz önemli. Kendimizi takdir ettiğimizde veya bir başkası bizi takdir ettiğinde seratonin salgılanır. En güzel yöntem; takdir etme becerilerini geliştirmek ve sizin başarınız ile sevinecek insanların içinde olmaya çalışmak. İyi bir arkadaş çevreniz var ise yaşam her zaman daha keyiflidir.

Ayrıca kutlama yapmak çok önemlidir. Hedefiniz gerçekleştiğinde kutlama yapmayı ihmal etmeyin. Kendinizi ödüllendirin. Güneş ışığı da doğal bir seratonin kaynağıdır, günde 20 dk bile yeterli olabilir.

Endorfin daha çok spor yaptığımızda ve sonrasında oluşan bir hormon, basit bir yürüyüş bile olabilir. Eğer miktarını artırmak istiyorsanız düzenli olarak yürüyüş veya spor yapmanızda ve süresini de en az 30 dakika civarında tutmanızda yarar var. Bu konu ile ilgili başka araştırmalar da var, düzenli spor yapma alışkanlığı olan kişilerde depresyonun çok az görüldüğüne dair tespitler bulunmaktadır. Bir diğer endorfin kaynağı ise içten gelerek gülmektir.

Oksitosin ise bir tür güven kimyasalıdır, sevdiğimiz insanlarla ya da hayvanlarla bir araya geldiğimizde, sarıldığımızda oluşur, bu yüzden sevdiğiniz insanlarla kaliteli zaman geçirmek mutluluğunuz açısından çok önemlidir.

Paylaş

Önerilen Yazılar