STRES YÖNETİMİ

STRES YÖNETİMİ

Bu aralar danışanlarımla en çok üzerinde durduğumuz konulardan birisi de stres yönetimi. Bugün bu konudaki düşüncelerimi paylaşmak istedim sizinle de, umarım keyifle okur ve arzu ederseniz bir kısmını hayatınızda uygulamaya çalışırsınız.

Stres bir açıdan korkuya benzer. Korkusuz olmak nasıl mümkün değilse stressiz olmak da çok mümkün değildir. Cesaretin bir tanımı var, korkularla birlikte ilerleme becerisi. Stresi yönetmek demek de benzer şekilde stresin hiç olmaması değil, stresle birlikte ilerleme ve onu yönetebilme becerisidir.

Sizi strese sokan durumları çok iyi bir şekilde analiz etmeye çalışın, orta ve uzun vadeli hedefiniz stresin nedenlerini bir ölçüde azaltmak da olabilir.

Kısa vadede neler yapabileceğimize bakalım. Zaman yönetimi iyi olan insanlar stresi daha iyi yönetiyorlar. Bu açıdan kendinizi bir değerlendirin, eğer zamanınızı iyi yönetemiyorsanız bu konuda kendinizi biraz geliştirmeye çalışın.

Hayatımızda, yaptığımız veya bizden beklenen işler üzerinde kontrol yeteneğimizin az olduğunu düşündüğümüzde stres seviyesi artar. Bunun nedeni belirsizliğin her insanı belli ölçülerde korkutmasıdır. Kontrol edebildiğimiz zaman daha fazla güvende hissederiz.

Yaptığınız işler veya sizden beklenen işler düşünüldüğünde, kontrol imkanınızın az olduğunu düşündüğünüz alanlar ve konular hangileri acaba, bunların bir bölümünde kontrol yeteneğimizi artırarak stresi azaltabiliriz.

İş hayatı ile özel hayatın birbirine karışması da stresi artırır, en yaygın olan şekli eve iş getirmek ve bunu bir alışkanlık haline dönüştürmektir. Bunu engellemek için iş hayatında zaman yönetimini daha etkin bir şekilde yapıp belli bir noktaya ulaştıktan sonra da “benden bu kadar, kalanını da yarın yaparım” diyebilmektir.

Önceliklendirme yeteneğinde eksiklik ve bütün işleri önemli/acil kategorisine yerleştirmek bir süre sonra kişide “yapacak ne kadar çok işim var, yetiştiremeyeceğim” duygusuna yol açabilir, bu da stres miktarını artıracaktır. Zaman yönetiminde sağlanacak iyileşme bu kaygıyı da giderecektir.

Düşüncelerimizi ve duygularımızı paylaşmak, bu anlamda tatmin edici bir diyalog içinde olabilmek stresi azaltan bir faktördür.

Sürekli olarak geçmişi düşünmek ve gündeme getirmek de stresi artırabilir, geçmişle ilgili defterleri aldığımız dersleri yazdıktan sonra kapamalıyız, bu her konu için geçerlidir.

Dinlenmeyi, spor yapmayı, sağlıklı beslenmeyi, arkadaşlarımızla eşimizle güzel şeyler paylaşmayı da ihmal etmemeliyiz. Stresinizi daha iyi yöneteceğiniz güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk çalışmaları hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş