SORUNLARLA YÜZLEŞMEKTEN KAÇINMAYIN

SORUNLARLA YÜZLEŞMEKTEN KAÇINMAYIN

Hepimizin hayatında sorunlar var; daha önemli olan bu konulara nasıl yaklaştığımız ve ne şekilde çözümler üretebildiğimizdir. Sorunlarımızı yok varsaydığımızda ve halının altına süpürdüğümüzde kısa vadede kazançlı çıktığımızı düşünebiliriz. Orta ve uzun vadede ise genellikle daha zor durumlarla karşılaşabiliriz.

Bu nedenle benim önerim sorunlarla zamanında yüzleşip çözümler üretmek ve aksiyon almaktan yana. Dışarıdan bir kişinin bakış açısı işinizi kolaylaştırabilir, bu nedenle gerekiyorsa yardım almaktan da çekinmeyin.

Bazı örneklerle devam edelim hayatın içinden. Diyelim ki maddi durumunuz şu sıralar pek parlak değil ve bu nedenle zaman zaman kendinizi kötü hissediyorsunuz. Kendinize bir saat bir boşluk yaratın, alın kağıdı kalemi elinize ve bilançoyu ortaya net bir şekilde çıkarın. Ne kadar varlığınız var, ne kadar ödemeniz, aylık geliriniz ne kadar, gideriniz ne kadar? Sonrasında da bir strateji belirleyin, tasarruf mu yapacaksınız, kredi mi çekeceksiniz, ne yapacağınıza dair bir planınız olsun.

İş hayatında tıkandığınızı hissediyorsunuz, peki sorununuz tam olarak nedir, işinizi mi sevmiyorsunuz, yöneticinizi mi, maaşınız mı az yoksa yükselmek istediğiniz halde önünüz mü kapalı, nedir tam olarak sıkıntı? Bunu saptadıktan sonra da seçeneklerinizi gözden geçirin. Yöneticinizle mi konuşacaksınız, iş mi arayacaksınız, iş arayacaksanız bunu CV göndererek mi yapacaksınız, tanıdıklarla mı temas kuracaksınız?

İlişkiler anlamında da sorunlarla yüzleşmeyi sevmiyoruz, bunun neticesinde bir birikim oluyor ve bunu anlık öfke patlamaları takip ediyor genellikle.

Eğer hayattaysanız ve sağlıklıysanız pek çok şeyin bir çözümü var. Önce durumu net bir şekilde saptayın, sonra ulaşmak istediğiniz hedefi belirleyin, küçük bir adım atın, mümkünse hemen bugün.

Sevgi ile kalın.

Not: Sonbahar dönemi koçluk çalışmalarına katılmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş