SORUNLARIN İÇİNDEKİ FIRSATLARI GÖRMEK


Önemli değişimler bazen hayatımızda bir sorunun baş göstermesi ile başlar. Sorunlarınıza çoğu zaman tebdili kıyafet gezen fırsatlar olarak da bakabilirsiniz. Sorun ne kadar büyükse içinde gizlediği fırsat ve getireceği değişim de o ölçüde büyük olabilir.

İşinizden memnun değilseniz, yaptığınız işi sevmiyorsanız, aldığınız ücret veya unvanınız sizi memnun etmiyorsa bir açıdan bu bir sorundur. Başka bir açıdan ise sizin için bir fırsattır, daha çok seveceğiniz bir işi yapmak için aldığınız bir davettir.

İlişkinizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız daha iyi bir ilişkiyi aynı insanla veya farklı bir insanla yaratma fırsatına sahipsiniz. Unutmayın, bazen unutsak bile aslında hayatımızdaki pek çok şey bizim kontrolümüzdedir.

Sorun çözmek akıllı olduğumuzu ispatlamaz, bir yetişkin olduğumuzu, hayatın içinde bazen zorluklar da olabileceğini, bunların üstesinden gelerek gelişeceğimizi, değişeceğimizi ve büyüyeceğimizi gösterir. İyimserlik de bu noktada devreye girer, yaşıyorsak ve sağlıklıysak çoğu zaman bir şeyleri değiştirebiliriz.

Bir an için gözlerinizi kapayın ve en sevdiğiniz yerde tatil yaptığınızı düşünün. İlk gün harika geçecektir, ilk hafta çok güzel, bir ay bitti hala güzel, bir yıl geçince? Emin olun artık güzel olmaz. Bir şeyler deneyimlemek, çözmek, üstesinden gelmek, başarmak istersiniz. Sorunlar da bunların bir parçasıdır.

Hiç sorun olmayan bir hayat ne mümkündür ne de güzeldir.

Bundan bir buçuk yıl önce işle ilgili en büyük sorunum (bana göre) sosyal medya konusunda hiçbir bilgiye sahip olmamaktı. Bir yıl içinde bu konuda kendimi geliştirdim ve şimdi benden bu konuda yardım isteyen kişilere yardımcı oluyorum.

İnsan yapısı gereği meydan okumaktan hoşlanır, yapımızda bu olmasaydı ne bilim ilerlerdi ne de teknoloji.

Sorunsuz insanlar sadece mezarlıklarda bulunur, sorunlarımız olduğu ve onları çözebilecek güce sahip olduğumuz, bu sayede ilerlemeyi deneyimlediğimiz için şükredelim.

Ben kendimi dengeli iyimser olarak tanımlıyorum. Sorunlara farklı bir şekilde yaklaşmak, onların çoğu zaman bir fırsat veya bir istek olduğunu görebilmek bu dengeyi yaratıyor.

Her şeyden önce hepinizinkine çok benzeyen bir hayatım var, dolayısı ile hayatın içinde ne varsa benim hayatımda da var.

Korktuğum zamanlar oluyor, uykumun kaçtığı geceler yaşayabiliyorum, bunlar bazen hayatın bir parçası. Ama bunları kendime saklamıyorum, dürüst ve açık bir şekilde hem kendimle hem de eşimle dostumla paylaşıyorum.

Her durumda olumlu bakış açısını korumaya çalışmak bizi komik duruma düşürür zaten. Sürekli iyimser olmaya çalışırsanız bir süre sonra patlamaya hazır bir bomba haline gelebilirsiniz.

 

Bir miktar olumsuz düşünmek de en az olumlu düşünmek kadar sağlıklıdır. Hayallerimizi ve isteklerimizi gerçekleştirirken bir parça olumsuzluk her zaman işe yarar, risklerin farkında olmamızı sağlar.

Veya keyfiniz kaçtığında ki hepimizin başına zaman zaman gelir, biran önce olumlu bakmak için kendinizi zorlamayın, durumu kabul edin. Durumla mücadele etmeyin, sadece kabul edin, duygularınızı (bunlar olumsuz olsa bile) ifade edin, isterseniz bağırın, isterseniz ağlayın.

Bakın bütün fark bundan sonra başlıyor işte. Duygularınızı ifade ettikten sonra artık mevcut duruma gülümseyip ayağa kalkıp ilerlemeye devam etmemiz lazım. Ben buna nasıl daha farklı yaklaşabilirim, bu yaşadığımdan ne öğrenebilirim, içinde saklı bir fırsat var mı, bu sorun bana hangi isteklerimin önemli olduğunu hatırlattı?

Yavaş yavaş enerjimizi yükselteceğiz, motivasyonumuzu artıracağız.

İçinizde tutup ifade etmediğiniz, görmezden geldiğiniz olumsuz düşünce ve duygularınız sizi esir almasınlar. Onları ifade etmenin bir yolunu bulun.

Sonrasında ise kendinize soracağınız sorularla farklı bir bakış açısı yakalayın, dengeyi kurun, gülümseyin ve hayata devam edin. Hakimiyet sizde olsun, hayatınızın direksiyonunu elinizden bırakmayın. Yardıma ihtiyacınız olursa bana ulaşın.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.