SORUNLARIMIZI FIRSATLARA ÇEVİRMEK


Bir sorununuz mu var, bir isteğiniz mi var? Eğer sorunlarınızı çözmeye başlamak istiyorsanız önce onları birer fırsata çevirmelisiniz. Peki, bu nasıl yapılabilir? Çok basittir aslında. Öncelikli olarak sorunu, bir istek olarak yeniden formüle edin.

Bazı örnekler verelim. En büyük sorunum, bir ilişkimin olmaması. Demek ki en büyük isteğim beni mutlu edecek bir ilişkiye sahip olmak. İşimden mutsuzum. İsteğim, sevebileceğim bir işi yapıp para kazanmak ve başarılı olmak. Şimdi lütfen üşenmeyin ve sorunlarınızın içinde gizlenmiş olan isteklerinizi yazın.

Unutmayın, sorunlar can sıkıcıdır, istekler ve fırsatlar ise eğlencelidir, heyecan vericidir. Bir isteğiniz olduğunda coşku duyarsınız, sabahları heyecanla kalkarsınız, isteğinizin gerçekleşeceğini düşündüğünüzde içinizi bir mutluluk duygusu kaplar, gerçekleştiğinde de kendinizi başarılı hissedersiniz.

İnsanı güçlendiren şeylerden birisi de başarılı hissetmektir. Sorunlarınıza sadece sorun olarak baktığınız sürece başarıyı yakalamak ve mutlu olmak her zaman daha zor olacaktır.

Sorunları isteklere çevirmek, kurban rolünden çıkmanıza da yardımcı olabilir. Bu sorunla niye uğraşıyorum, bu niye benim başıma geldi diye düşünmeyi bırakırsınız. Bir isteği olan kişi bu şekilde düşünmez.

İsteğinizi tarif ettiniz, kurban rolünden sıyrıldınız, şimdi de üzerinizdeki duygusallıktan biraz arınıp olaya objektif bir şekilde yaklaşmalısınız. Bir koç olarak en büyük avantajlarımdan bir tanesi, danışanlarımın taşıdığı duygusal yükleri taşımıyor olmamdır, bu sayede olaya objektif bir şekilde yaklaşabilir, doğru soruları yönelterek danışanımın çözüme ulaşmasını sağlayabilirim.

Yardım alın, isteklerinizi anlatın, üzerinde duygusal baskı olmayan objektif birisi size yardımcı olabilir.

Eğer böyle birisi yoksa şu şekilde düşünün lütfen; çok yakın bir dostunuz sizinle tamamen aynı durumda, aynı şartlara sahip ve bir isteği var sizinkiyle aynı olan, bu isteği gerçekleştirmesi için ona neler tavsiye edersiniz? Bu şekilde siz de duygusallıktan biraz uzaklaşarak daha objektif olabilirsiniz. Şimdi tavsiyelerinizi yazın ve uygulamaya başlayın.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla değişim programına katılmak isteyen kişilerle yaptığım ücretsiz ön görüşmeler devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atın.

Paylaş