SORUMLULUK ALMAK VE STRES


Hayatta hepimizin almış olduğu sorumluluklar var, diğer yandan yine hepimiz o veya bu şekilde stresle karşı karşıya geliyoruz. Sorumluluk aslında bir mutluluk kaynağı, kendi isteğimizle üstlendiğimiz sorumluluklar bizi mutlu etme potansiyeline sahip. Sorumluluk duygusu, kendimizi yeterince güçlü hissetmediğimiz dönemlerde strese dönüşebiliyor.
Geçen hafta çok küçük bir sağlık sorunu nedeniyle doktora gittim. Doktor incelemesini tamamladıktan sonra sorunun stresten kaynaklandığını söyledi, son dönemlerde yaşadığım streste bir artış olup olmadığını sordu, bazı ilaçlar verdi ve stresten uzaklaşmamı öğütledi.
Bu yazıyı kaleme alma nedenlerimden bir tanesi de bu, stres uzun süreli olursa ruhsal ve fiziksel sağlığımızı olumsuz etkileyebiliyor, doktorlar da haklı olarak stresten uzak durmamızı tavsiye ediyor, peki ama bunu nasıl yapacağız? Ben kendi yöntemimi paylaşmak istiyorum, arzu ederseniz sizde hayatınızda uygulamaya başlayın.
Öncelikle sorumluluklarımın bir listesini yaptım; evi geçindirmek, danışanlarıma iyi hizmet vermek, yeni yazılar yazmak, üçüncü kitabımı bitirmek, iyi bir eş olmak, iyi bir baba olmak, çocuklarımın iyi yetişmesini sağlamak, yakınlarımın dostlarımın durumlarıyla ilgilenmek, yardım taleplerini karşılamak, vb.
Daha sonra kendimi nasıl hissettiğime odaklandım, son 6 ay ilişkin olarak, aylık bir çizelgede kendimi ne kadar güçlü hissettiğime 1 ila 10 arasında notlar verdim. Sorumluluklarım hep aynıydı, ama kendimi yeterince güçlü hissetmediğimde stres baş gösteriyordu, aynı bu ay olduğu gibi.
Sorumluluklarım listesini tekrar önüme aldım, kimlerden ne şekilde yardım alabileceğimi belirledim ve bu kişilerle bana yardım etmeleri için bir konuşma yaptım, açık açık bana yardım edin dedim. Sadece konuşmaları yapmak bile beni çok rahatlattı açıkçası, stres önce azaldı, sonra neredeyse tamamen yok oldu ve rahatsızlığım geçti.
Eğer stres düzeyinizin yüksek olduğunu düşünüyorsanız sizde lütfen yardım isteyin, yardım etmek bizi mutlu eder, size yardımcı olacak insanlar da mutlu olacak, sizde öyle.
Sevgi ile kalın.
P.S.: Yazılarımı beğeniyorsanız Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir isimli kitaplarımı da okumanızı öneririm.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.