SORUMLULUK ALMAK NEDEN ÖNEMLİ?

SORUMLULUK ALMAK NEDEN ÖNEMLİ?

Sorumluluk almak önemli, çünkü sorumluluk almak mutluluğumuzun önemli bir parçası, yaygın kanının aksine sorumluluklarımızın olması bizi mutsuz etmiyor.

Sorumluluk almak kavramı elbette çok geniş bir kavram ve kısa bir yazı kapsamında hepsini ele almak mümkün değil, bu nedenle Pazar akşamı radyo podcast’i olarak bu konuyu uzun bir şekilde inceledik, tüm radyo programı kayıtlarına (http://xn--ya35-65a.com/podcast/) adresinden ulaşabilirsiniz.

Peki bugün hangi yönleri ile değinelim? Üç ayrı başlık düşündüm; mutluluğumuzun sorumluluğunu almak, hayatımızın sorumluluğunu almak ve kararlarımızın sorumluluğunu almak şeklinde; elbette bu üç başlık bir şekilde birbirleri ile de ilintili.

Mutluluk üzerine çok düşünen bir insan olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim; mutluluk çok büyük ölçüde kendimizle kurduğumuz ilişkiden kaynaklanıyor, kendimiz hakkında neler düşündüğümüz ve içsel diyaloglarımız, olayları ne şekilde değerlendirdiğimiz gibi. Dolayısıyla bu kadar içsel bir süreci dış etkenlere bağlamanın yararı yok, mutluluğunuz büyük ölçüde sizin elinizde ve sorumluluğunuzda, bunu kabul ederek başlayabilirsiniz, çünkü ne düşüneceğinizi siz belirliyorsunuz.

Hayatımızın sorumluluğunu almak dediğimizde de uçağın pilot koltuğuna geçmekten bahsediyorum; hayatınızı kim yönetiyor? Sizin yönettiğiniz çok açık, şartları ve diğer insanları ön plana çıkarmaktan ziyade elimizde olanlar ile neler yapabileceğimize bakmak bu işin sırrı.

Kararların sorumluluğunu almak da çok önemli elbette, hatta erteleme davranışlarının arkasında bazen kişinin kararın sorumluluğunu almaktan çekinmesi yatar. Daha önceki yazılarımda bahsetmiş olduğum hata yapma korkusu ile de ilişkili olabilir bu durum. Benim kararım ve benim sorumluluğum diyebilmek önemlidir gerçekten.

Ayrıca sorumluluk kelimesinin sizde nasıl bir çağrışım yaptığına dikkat edin, pozitif bir çağrışım yapıyorsa işiniz daha kolay olabilecektir. Bir çocuk ile bir yetişkini ayıran en önemli unsurlardan bir tanesi de sorumluluklar konusudur, daha fazla sorumluluk alırız büyürken, bu bizi geliştiren en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Son olarak da şunu söylemek isterim sorumluluklarınıza neşeli bir şekilde yaklaşmaya çalışın, kısa vadede bir şeyleri değiştirmek çok mümkün olmayabilir her zaman, içinde olduğunuz koşullar ve şartlar dahilinde iyisini yapmaya gayret edin.

Sevgi ile kalın.

Not: Beşinci kitabım Huzur ve Bilgelik Defteri yayımlanmıştır; D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet siteleri üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar