SORUMLULUK ALMAK MI ÖZGÜR OLMAK MI?

SORUMLULUK ALMAK MI ÖZGÜR OLMAK MI?

Mutluluğun pek çok tarifi var, benim sevdiğim tariflerden bir tanesi de şu şekilde, dengeye yaklaştıkça mutlu oluruz, dengeden uzaklaşmak ise mutsuz edebilir. Gerek kendi yaşamımda gerekse koçluk çalışmalarımda dengeye özel bir önem verişim hep bu yüzdendir.

Mutluluk ile ilgili olduğunu düşündüğüm en azından benim hayatımda önemli yer tutan iki kavram daha var, bunlardan bir tanesi özgür olmak. Geriye dönüp baktığımda mutlu anlarımın önemli bir kısmının kendimi özgür hissettiğim anlar olduğunu görüyorum.

Bir diğer önemli kavram ise sorumluluk almaktır. Ben sorumluluk almanın insan mutluluğunun önemli bir parçası olduğunu düşünüyorum. Elbette çerçevesini kendimiz çizebildiğimiz sürece ve almış olduğumuz sorumlulukları zamanı geldiğinde bırakma şansımız olduğunda.

Özgürlük ve sorumluluk kavramları zaman zaman birbirini etkileyebilir, örneğin bazı durumlarda sorumluluk almak özgürlüğünüzden biraz fedakârlık etmenizi gerektirebilir.

Bu iki konu yani özgürlük ve sorumluluk arasında kuracağınız dengenin çok önemli olduğunu düşünüyorum, mutluluğunuzu doğrudan etkileyecektir.

Hadi gelin bugün kendimize bu konular ile ilgili bazı sorular sorup cevapları üzerinde düşünelim, daha özgür olmak için yaşamımı nasıl düzenleyebilirim ve bunu yaparken önemli gördüğüm beni mutlu eden bazı sorumluluklarıma ne şekilde yaklaşmalıyım?

Soru varsa cevap da vardır diye düşünüyorum, bazen o cevaplar hemen öylesine gelmezler, diğer yandan önemli soruların cevaplarının oluşması için her zaman beklemeye değer.

Dengede ve mutlu kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar