Tüme varım ve tümden gelim tekniklerine bir açıdan benzer şekilde koçluk çalışmalarında sonuca varım ve sonuçtan gelim yöntemlerini uyguluyorum. Burada bir seans yapmıyoruz ama konunun özünü genel hatları ile sizinle paylaşmak istedim.

Koçlukta yaptığımız şey bugüne dair bir durum tespiti yaptıktan sonra gelecekte ne olmasını istediğimizi ortaya koymak, bugün ve gelecek arasındaki yol haritasını çıkarmak ve kendimizde hangi değişiklikleri yaparsak işimizin kolaylaşacağını bulmak. Ondan sonrası değişim yolculuğu, konudan konuya ve kişiden kişiye farklı süreler alıyor.

Ben daha çok sonuçtan gelim yöntemini uyguluyorum. Danışanımı zihninde gelecekte istediğinin gerçekleştiği bir alana taşıyorum, bana hayalini tarif ediyor. Ondan sonra şunu yapıyoruz: O günden bugüne yavaş yavaş adım adım geri gelip boşlukları dolduruyoruz.

Örneğin bir yıl sonra ticarete atılmayı düşünüyorsanız ve açılış gününde bir parti verecekseniz bunu gözümüzde canlandırıyoruz, kimler gelecek, nasıl bir konuşma yapacaksınız gibi. Sonrasında şunu düşünüyoruz bir yıl sonra bu açılışı yapmak için bundan 3 ay sonra, 6 ay sonra, 9 ay sonra ne durumda olmalıyım?

Sondan bugüne doğru geliyoruz. Ama her zaman böyle olmak zorunda değil elbette, bazen de düz bir zaman çizgisi üzerinde ilerleyerek strateji oluşturmak ve buna bağlı eylem adımları ile takvimi ortaya koymak mümkün.

Çift taraflı döngüler dediğimiz bir konu var, hangi taraftan yaklaşırsanız yaklaşın başarıya ulaşabilirsiniz, buna dair çok kısa bir şiir yazdım.

Sevgi, huzuru yaratır

Huzur, başarıyı getirir

Başarılı insan kendisine güvenir

Kendisine güvenen insan rahatlar

Rahatlayan insan eğlenmeye başlar.

Bu çift taraflı döngüye güzel bir örnektir. Hayatınızda sevgiyi artırarak önce huzuru, sonra başarıyı, sonra kendine güveni ve rahatlığı, en sonda ise eğlenceyi deneyimleyebilirsiniz.

Diğer yandan döngüyü tam tersinden de yaşayabilirsiniz, eğlenip rahatlayabilir, rahatlayınca kendinize güveninizi artırır, başarıya ulaşır, huzuru deneyimler ve hayatınızda sevgiyi artırabilirsiniz.

Hayatın amacı yolculuktan keyif almak ve göreceğimiz yeniliklerle kendimizi geliştirmektir. Siz yeter ki belli bir konuda değişmeye ve adım atmaya karar verin, izleyeceğiniz yolların çoğu sizi istediğiniz hedefe ulaştırabilir.

Sevgi ile kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.