SONUCA DEĞİL SORUMLULUĞA ODAKLANIN

SONUCA DEĞİL SORUMLULUĞA ODAKLANIN

Dün kaldığımız yerden devam edelim. Hayatımıza liderlik yapmanın öneminden bahsetmiştik. Bunu yaparken sonuçlara değil sorumluluklarımıza yani kontrolümüz altındaki eylemlerimize odaklanmak işimizi kolaylaştırır.

Her şeyden önce sonuca fazla odaklandığınızda sabırsızlık oluşur, dikkatinizi eylemlere ve sürece verebilirseniz anda kalırsınız ve huzurlu olursunuz, bunun için biraz da güvenmek gerekir.

Sonuca odaklanmanın diğer bir dezavantajı ise isteğe karşı bağımlılık oluşturma riskidir. İsteğiniz/hayaliniz ihtiyacınız haline gelirse işiniz zorlaşır, aklınız isteğinizin gerçekleşmesinden çok gerçekleşmeme haline veya yokluğuna kayabilir.

Amacımız yeni bir bakış açısı edinmek olmalı, sonuçlardan ziyade benim bu sonuçlara yol açacağını düşündüğüm eylemlerim önemli. Doğru eylemlerde bulunduğuma inanıyorsam kendimi sonuca ulaşmadan takdir etmeli ve ödüllendirmeliyim. Ben çocuklarımı ders çalıştıkları zaman takdir ederim, sınavda başarılı sonuçlar aldıklarında değil.

Motivasyonu bu şekilde yüksek tutabiliriz. Unutmayalım sonuç aslında bir ölçüde dışsal bir motivasyondur, eylemler ise keyif alındığı sürece, oyun gibi görülebildiği zaman içsel motivasyon araçlarıdır.

Motivasyonu artıran en önemli unsurlardan birisi ise kesinlikle yaratıcılığı kullanmaktır. Ben herkesin yaratıcı bir zihne sahip olduğuna inanıyorum. Yaratıcılık farklı yolları araştırmak ve denemekle beslenir.

İyi bir lider olmak ve hayallerinizi gerçekleştirmek için eylemlerinize odaklanın, onları çeşitlendirin, keyif alacağınız şekilde tasarlayın, kendinizi takdir etmeyi ve ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

Sonuçları çok fazla düşünmeden hareket etmeye çalışın, başka şeyler düşünün. Yaptığınız şeyleri yapmak istediğiniz için yapın. Verdiğiniz şeyleri buna çabanız da dahil vermek istediğiniz için verin.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş