SONBAHARDA MUTLU OLMAK

SONBAHARDA MUTLU OLMAK

Yaz geride kaldı; hızlı bir şekilde sonbahara geçiş yaptık; bazı kişilerde bu mevsim geçişlerinde ilave bir mutsuzluk oluşabiliyor, bugünkü yazımda sonbahar geçişinde kendimiz, hayatımız ve mutluluğumuz için neler yapabileceğimi konuşalım istedim, siz de önerilerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Ben oldum olası sıcak içecekler içmeyi severim; çay tiryakisiyim ama kahveye de hayır demem, yazın boğucu sıcağında bu içecekleri tüketmek o kadar da keyifli olmuyordu, kabul edelim, şimdi sonbaharın gelişi ve havaların serinlemesi ile birlikte sıcak içeceklerimizi daha keyifli bir şekilde yudumlayabiliriz.

Sinemayı çok severim, bir filmi sinema salonunda izlemenin tadı bana göre çok başkadır. Her nedense yaz aylarında vizyona pek film gelmez, sinema salonları genellikle boş kalır. Ekim ayının gelmesi bende sinema sezonu başladığı için bir mutluluk yaratır, romantik bir filmi sevgilinizle, eşinizle birlikte el ele izlemenin keyfi çok az şeyde vardır.

Yürüyüş yapmayı da çok severim, genellikle Özgürlük Parkı’nda yürümeyi tercih ediyorum; yaz sıcağında yürümek o kadar da keyifli olmuyor, ama sonbahar havası yürüyüş yapmak için ideal bana göre, siz de sevdiğiniz bir rotada mümkünse temiz hava alarak güzel yürüyüşler yapabilirsiniz.

Trekking için de güzel mevsimdir sonbahar, yakın rotalara yapılan günübirlik gezilere katılarak değişik bir deneyim yaşayabilir ve yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Balık mevsimidir aslında sonbahar, av yasağının sona ermesi ile birlikte balıkçılar denize açılır ve bize balıklarını sunarlar. Bu yıl görebildiğim kadarıyla balık bol ve ucuz İstanbul’da, en azından hamsi ve palamut için durum böyle, ben Beykoz’da doğduğum için balık yemeyi oldum olası severim sonbaharda.

Kitap okumanın mevsimi olmaz, diğer yandan boş zamanınız olduğunda elinize sevdiğiniz bir sıcak içeceği alıp bacaklarınızın üzerine bir battaniye yerleştirip kitap okumanın, kitap okurken de uyuya kalmanın keyif bambaşkadır. Elbette benim kitaplarımı da tercih edebilirsiniz, altıncı kitabımın düzeltmeleri üzerinde çalışıyorum, yayımlanmış beş kitabıma tüm kitapçılardan ulaşabilir ve internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Öğrencilik yıllarından kalma bir alışkanlık olarak sonbaharı öğrenmek ve kendimizi geliştirmek ile ilgili bir fırsat olarak görürüm hep, mutlaka ilginizi çeken bir konu ve bir kurs vardır, bakın bakalım bu konuda neler yapabilirsiniz?

Bu kadar öneriden sonra yok bunlar bana göre değil ben illa tatilime devam edeceğim, henüz sonbaharı karşılamaya hazır değilim diyorsanız da cennet vatanımızın güney kısımları, örneğin Antalya civarı veya yavru vatan Kıbrıs sizleri bekler, bazı yerlerde yaz hala devam ediyor olabilir.

Hava nasıl olursa olsun sizin gününüz güzel geçsin.

Sevgi ile kalın.

Paylaş