SONBAHAR DÖNEMİ KOÇLUK VE MENTORLUK ÇALIŞMALARI

SONBAHAR DÖNEMİ KOÇLUK VE MENTORLUK ÇALIŞMALARI

Sonbahar geldi çattı, yılbaşına kısa bir süre kaldı. Gelin yılbaşına kadar olan sürede hayatınızı daha iyi hale getirelim.

Yaptığım çalışmalar kişiye özel ve kişinin ihtiyacına göre şekilleniyor elbette, diğer yandan hangi konular üzerinde çalıştığımızı ve neler yaptığımızı merak edenler de oluyor, bu yazı vesilesi ile toptan bir yanıt vermiş olayım.

Koçlukta pek çok konu üzerinde çalışılabilir, iş hayatına dair konular olabilir, özel hayata ve ilişkiler dair bir gündem oluşturulabilir.

Koçluk sağladığı dışarıdan bakış açısı ve odaklanma ile tek başınıza çözmekte zorlandığınız konuları daha kısa sürede ve kolay bir şekilde çözüme kavuşturmanızı sağlayabilir. Elbette elimde sihirli değnek yok, karşılıklı güvene dayanan, disiplinli bir çalışma söz konusu olan, elde ettiğimiz sonuçlar oldukça iyi seviyede.

Sonbahar çalışması kişinin ihtiyaçlarına göre şekillenmekle birlikte kişisel gelişim ve koçluk alanında belli bir bilgiye ve deneyime ulaşmanızı sağlayacaktır, bu bilgiye sahip kişiler için de daha ileri düzey çalışmalar yapılabilir.

Ben koçluk, danışmanlık ve mentorluğu biraz karıştırarak uyguluyorum danışan açısından da uygun ise, dolayısı ile sadece karşılıklı bir sohbet değil belli konularda bilgi ve deneyim aktarımı da söz konusu olabiliyor.

Katılacak kişinin ayırabileceği zaman ve bütçeye göre farklı şekillerde yapabiliyoruz, yüz yüze görüşme şart değil, telefon veya skype üzerinden de yapılabiliyor.

Peki neler üzerinde çalışılabilir?

Motivasyon kaynaklarımız; içsel ve dışsal motivasyon kaynaklarının keşfi, başlama ve sürdürme, hedefler ve motivasyon arasındaki ilişki, motivasyonun kişinin kendisinde sürekli kılınması bir konu başlığı olabilir, motivasyon ile ilgili yakın zamanda yazılar da yayınladım. Bu sevdiğim ve önemsediğim bir alan.

Kendimizi daha yakından tanımak bir çalışma konusu olabilir, buna dair araçları, arketipleri öğrenmek kesinlikle işe yarayacaktır.

İletişimin geliştirilmesi güzel bir konu başlığı; şiddetsiz iletişim, çatışma yönetimi, stres yönetimi ve ikna teknikleri gibi alt başlıklar düşünülebilir.

Koçluk karar almak konusunda çok etkili bir destek yöntemidir, bütün yönleri ile karar alma konusu ve mekanizmaları, pratik yöntemler ile pratik örnekler üzerinden özel hayatımızda ve iş hayatında nasıl karar almalıyız sorusuna cevap aradığımız bir çalışma yapılabilir.

Yaratıcılığı geliştirmek ve hayatlarımızda daha fazla kullanmak önemli olabilir.

Belirtmiş olduğum konuları genel bir fikir vermesi açısından yazdım, kişinin ihtiyaçlarına göre farklı programlar uygulayabiliyorum.

Böyle bir program ile ilgileniyorsanız bana [email protected] adresinden ulaşmanızı rica ediyorum.

 

 

 

Paylaş