SİZİN “AMA” NIZ NE? – İLİŞKİ TESTİ

SİZİN “AMA” NIZ NE? - İLİŞKİ TESTİ

Koronavirüs salgını hepimizi yordu, bugün farklı konuda bir yazı yazmak istedim. Yazımızın konu başlığı ise sizin “ama”nız ne? Hemen bazı örnekler vereceğim, bu şekilde konunun daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

Diyelim ki bir ilişkiniz yok ve güzel bir ilişkiye başlamak istiyorsunuz, bunun hayalini kuruyorsunuz. Çok yakın bir dostunuza soruyorsunuz, ben sence bir ilişki açısından bakıldığında nasıl bir adayım diye, dostunuz anlatmaya başlıyor; güzelsin, akıllısın, esprilisin. Peki diyorsunuz hiç mi geliştirmem gereken yönlerim yok. O zaman ilave ediyor, biraz daha anlayışlı ve sabırlı olabilirsin. İşte sizin “ama”nız bu demek.

Evlisiniz ya da sevgiliniz var; karşınızdaki insana soruyorsunuz, ben nasıl bir eş ya da sevgiliyim, hem artıları hem de eksileri söyle lütfen, eksiler bir taneden fazla olmasın? Başlıyor anlatmaya; şöyle harikasın böyle harikasın, ama biraz daha sevgini göstermek konusunda cömert olsan iyi bir eş olmak anlamında çok daha iyi olur, işte “ama”nız bu konu demek.

İşyerindesiniz, bir çalışanınıza size geri bildirim vermesini istiyorsunuz, başlıyor anlatmaya, güzel özelliklerinizi saydıktan sonra diyor ki ama bazen aşırı mükemmelliyetçiliğiniz ve hiperaktif yapınız nedeniyle bize yapamayacağımız görevler veriyorsunuz.

Aile içinde de uygulanabilir, anne veya baba olarak çocuklarınıza bile sorabilirsiniz “ama”nızı keşfetmek için.

Herkesin “ama”ları var, benim de var. Eğer kendiniz üzerinde çalışacak bir konu arıyorsanız burası harika bir başlangıç olabilir. Hele ki farklı konularda aynı “ama” karşınıza çıkıyorsa o zaman aradığınız cevabı kesinlikle bulmuşsunuz demektir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar