SİZİ NELER MUTLU EDER?

SİZİ NELER MUTLU EDER?

Kendimize çok nadiren sorduğumuz bir sorudur “beni gerçekten neler mutlu eder?”. Bunu belli dönemlerde tekrar etmenin ve cevabı üzerinde düşünmenin faydalı olacağını düşünüyorum, sahi sizi neler mutlu eder?

Alacağımız cevaplar elbette dönemler itibarıyla değişebilir. Önemli olan cevabın peşine düşmek ve bir kısmını gerçekleştirmeye çalışmak olmalı.

Bulacağınız cevaplar somut olmak zorunda değil, daha soyut kavramlarla da karşılaşabiliriz. Örneğin değerli hissetmek beni mutlu eder diyebilirsiniz, o zaman somut bir adıma ulaşana kadar sorulara devam edin, örneğin ne yaparsam kendimi daha değerli hissederim gibi.

Alacağınız cevapların bir kısmı hem soyut hem de orta ve uzun vadeli olabilir, örneğin kendimi gerçekleştirdiğimde veya huzurlu hissettiğimde mutlu olacağım cevabı gibi. O zaman da bununla ilgili olarak önümüzdeki bir veya iki hafta içinde neler yapabileceğini düşünmeniz yararlı olur.

Aslında mutlu olmak için çok da fazla şeye gerek olmayabilir. Bazen bu kavramı gözümüzde çok mu büyütüyoruz acaba diye düşünmeden edemiyorum, daha basit ve günlük aktiviteler içinde de insan mutluluğu belli ölçülerde yakalayabilir.

Yardım ettiğimizde, sevdiğimiz insanlarla bir şeyler paylaştığımızda, sevdiğimizde ve sevildiğimizi hissettiğimizde, kendimize zaman ayırıp keyif aldığımız şeyleri yaptığımızda, bazen içten bir kahkaha attığımızda bazen de huzurlu bir yürüyüş yaptığımızda da mutlu oluyoruz.

Mutluluk üzerine düşünüp yazı yazmak da beni çok mutlu ediyor açıkçası, bunu siz de deneyebilirsiniz, kendi mutluluk sözlerinizi kaleme alın. Elbette anda kalmak becerilerimizi geliştirmek de mutluluk anlamında çok işe yarıyor, çünkü anda kalmayı başardığımızda endişe ve kaygıdan uzak duruyoruz ve mutluluk hormonu salgılıyoruz.

Ve son olarak şunu söylemek isterim, mutluluk kesintisiz bir süreç değildir, bir günün tamamını mutlu geçirmekten çok gün içinde mutlu anlar biriktirmeye çalışabiliriz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş