SİZİ GERÇEKTEN MUTLU EDEN ŞEYLER – MUTLULUK ZAMANI

SİZİ GERÇEKTEN MUTLU EDEN ŞEYLER - MUTLULUK ZAMANI

İçinde olduğumuz süreçte kendimizle her zamankinden fazla zaman geçirdik. Bazılarımız bu süreyi derin düşünmeler yaparak kullandı. Pek çok şeyin yokluğunu hissettik. Aslında bir açıdan bir fırsatla karşılaştık, bizi gerçekten mutlu eden şeylerin neler olduğunu öğrendik. Peki siz hiç düşündünüz mü, sizi gerçekten mutlu eden şeyler neler? Kişisel gelişim filmleri ya da kişisel gelişim kitaplarında bu soruyla karşılaşırsınız.

Bu sorunun cevabının gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Hayat normal akışında ve yoğun bir tempoda ilerlerken nadiren bu tip konular üzerinde düşünme fırsatımız oluyor. Ayrıca hayatın normal temposunda başkalarından gereğinden fazla etkilenme durumu oluşabiliyor, bunun sonucunda da bizi mutlu ettiğini sandığımız şeyler başka insanların hayatlarında gördüğümüz şeyler oluyor.

Ünlü Fransız Filozof Rene Girard bu konuya dair şöyle bir tespitte bulunmuştur: İnsanlar isteklerini, hayallerini başkalarının arzularını gözlemleyerek oluştururlar. Eğer bizi mutlu ettiğini düşündüğümüz şeyleri bugüne kadar bu şekilde belirlediysek belki şimdi değiştirme zamanıdır.

Neyin gerçekten önemli olduğu, nelerin o kadar da  önemli olmayabileceği konusunda güzel dersler almışken şimdi bizi gerçekten mutlu eden şeylerin neler olduğunu düşünmek zamanıdır. Hayatın normal akışı başladıktan sonra da bizi mutlu eden şeylerin peşinden gitmeyi, mutluluk hormonunu arttırmayı tercih edebiliriz elbette.

Anlattığım konunun bir başka yüzü daha var. Eğer bizi gerçekten mutlu eden şeylerin neler olabileceğini düşünüp bu konuda bir eylemde bulunmazsak o zaman başka insanların mutluluğunu kendi mutluluğumuzun önüne almak riski belirecektir.

Bunun örneklerini çok görürüz, eşi için, çocukları için kendi mutluluklarını ve hatta kendi hayatlarını ikinci plana almış olan çok sayıda kişiyle karşılaştım.

Bu yüzden kişisel gelişime dair çok sayıda önemli konu ve önemli soru arasında bence ilk sıralara çok rahatlıkla yerleşebilecek bir sorudur, sizi gerçekten neler mutlu eder?

Sevgi ile kalın.

Not: Bu ve benzeri konulardaki videoları Youtube kanalımdan izleyebilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar