SİZİ ANCAK BİR AMAÇ DEĞİŞTİREBİLİR


Değişmek isteyen kişilerin bir bölümü bana gelirler ve bir süre koçluk hizmetlerimden yararlanırlar. Onlara söylediğim şeyi sizlerle de paylaşmak istedim: “Sizi ancak bir amaç değiştirebilir.” Bugün bu konudaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Değişmek dediğimizde; yeni bir duruma girmekten bahsediyoruz, şu an olduğumuz durumdan dönüşmek. Düşüncelerimizi, söylemlerimizi, eylemlerimizi, bakış açılarımızı ve olaylara verdiğimiz tepkileri değiştirmek bizi belli bir süreç dahilinde değiştirecektir. Kuvvetli nedenleri olmayan bir insan bunu yapamaz. Kuvvetli nedenler, bir amaç ile ortaya çıkarlar.

Değişmek için riskler almamız gerekebilir, güçlü bir amacı olmayan kişi, risk alma konusunda isteksizdir.

Amaçları olan ve onları kovalayan bir bireye dönüşmek aynı zamanda sizi daha mutlu bir insan yapacaktır. Benim amacım, insanlara hayallerini gerçekleştirmeleri konusunda ilham vermek ve olabildiğince yardımcı olmak.

Peki bir insan, amacını, amaçlarını nasıl bulabilir? Burada bir seans yapmıyoruz, amaçlar kişiye özeldir, diğer yandan bazı ipuçları paylaşabilirim.

Her şeyden önce sadece dışsal amaçlar belirlemeyin. İyi bir iş, iyi bir eş, çocuk yapmak ve büyütmek, bol para, dünyayı gezmek, bunlar şüphesiz güzel şeyler ama tek başına yeterli değiller.

Unutmayalım, mutluluk dışarıdan içeriye değil içeriden dışarı yansıyabilir. İçsel amaçlar neler olabilir? Olabileceğim en iyi halime ulaşmaya çalışmak, yaptıklarımla bir fark yaratmak, bir eser bırakmak, katkı sağlamak, yardım etmek, vb.

Aklınıza hiçbir şey gelmiyorsa, üzülmeyin, şöyle düşünelim: Yeni, farklı, güzel bir şeyler üretin. Osho der ki; “bu dünyaya bomboş gelen tek bir insan dahi yoktur.” Niye gelmiş olduğunuzu bulun ve onu gerçekleştirin.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Aralık ayı kayıtları devam etmektedir, kalan az sayıda yerden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş