SİL BAŞTAN MUTLU OL


Sil baştan başlamak, daha mutlu ve farklı bir hayatın kapısını aralamak mümkün. Kendi hayatımdan biliyorum, danışanlarımın hayatlarından biliyorum. Diğer yandan bunun için sanıldığı gibi çok büyük veya radikal değişimler yapmak zorunda değilsiniz, en azından başlangıçta. Küçük ve günlük seçimlerimizi değiştirmek hayatı sil baştan ve daha mutlu yaşamak için çok önemli ve etkili.

Yarından başlayarak;

Sabahları normalde uyandığınızdan biraz daha erken kalkmayı seçebilir ve kendinize keyif alacağınız bir yarım saat ayırabilirsiniz veya her zamanki saatinizde uyanıp hızlıca hazırlanıp evden son anda çıkabilirsiniz.

Dengeli beslenmeyi tercih ederek, güne evinizde yapacağınız güzel ve sağlıklı bir kahvaltı ile başlayabilir veya işyerine giderken alacağınız bir poğaça ile karnınızı doyurabilirsiniz.

İlk iş gününden başlayarak işyerinizdeki insanlara onları şaşırtacak şekilde gülümseyip kocaman bir günaydın diyebilir veya sessizce aralarından geçerek masanıza oturabilirsiniz.

Her gün içten bir şekilde bir iş arkadaşınızın halini hatırını sorabilir veya kendi işinize gömülebilirsiniz.

Bundan sonra öğle tatillerinde yarım saat bir yürüyüş yapabilir veya kitap okuyabilir ya da çoğu zaman yaptığınız gibi sosyal medyada zaman geçirebilirsiniz.

Akşamları eve dönerken bazen evdekilere sürpriz yapmak için bir demet çiçek, küçük bir çikolata, bir balon alabilirsiniz veya bugün çok yoruldum bana dokunmayın diyerek kapıyı açabilirsiniz.

Akşam yemeklerinde sofrada herkesin ilgisini çekebilecek güzel konulardan bahsedebilir veya bütün gün işte neler yaptığınızı anlatabilirsiniz.

Çocuklarınız yatmadan her gece onlarla 15-20 dakika oyun oynayabilir veya yarışma programlarına göz atabilirsiniz.

Eşinizle/sevgilinizle daha çok güzel bir müzik eşliğinde sohbetler edebilir veya TV’nin karşısında uyuklayabilirsiniz.

Her gün, her ay ve her yıl çok sayıda küçük seçimler yaparız, bu seçimler toplanıp bir araya geldiklerinde hayatımızı nasıl geçirdiğimizi belirler.

Adete otomatik pilotta yaşar ve bu küçük seçimleri hep alışılageldik şekilde yaparsanız sizden duyacağım şey genellikle şu olur: “Her gün/her yıl birbirinin aynısı ve çok sıkıcı”.

Evet öyle, çünkü siz her gün öyle olmasını seçiyorsunuz.

Dikkatimizi hep büyük seçimlere vermeyi öğrenecek şekilde yetiştirildik. Meslek sahibi olmak, para kazanmak, evlenmek, ev almak. Kimse bize küçük seçimlerin de önemli olabileceğini anlatmadı.

Eğer her gününüz/her yılınız bir diğerine benziyorsa ve bundan sıkıldıysanız küçük seçimlerinize bir göz atmanızı ve ufak değişiklikler yapmanızı önerebilirim.

Sil baştan mutlu olun.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.