Sık Sorulan Sorular

Soru 1) Koçluk tam olarak nedir, kısa bir tanım yapabilir misin?

Hepimiz bir kutunun içinde yaşıyoruz ve çoğumuz -buna ben de dahilim- kendimize objektif bir gözle dışarıdan bakıp değerlendiremiyoruz. Bu nedenle sık sık basit bir iki noktaya takılıp kalıyoruz. Bir şeyleri değiştirmek istediğimizde, dışarıdan bir bakış açısı çok faydalı olabiliyor. Koçluk bu dışarıdan bakış açısını sağlıyor. Ayrıca kendi içinizdeki hazineyi ortaya çıkarmanıza yardımcı oluyor. Değişim sürecinde profesyonel bir rehberle yol almak gibi düşünebilirsiniz.

Soru 2) Koçluk görüşmeleri nasıl yapılıyor?

Koçluk görüşmeleri yüz yüze, telefonla, skype üzerinden yapılabilir. Ben yüz yüze görüşmeler yapmayı tercih ediyorum. Genellikle haftada bir kere bir saat seans yapılır. Bazı özel durumlarda bu süre on beş günde bire uzayabilir, ama daha ideal olanı görüşmelerin haftalık yapılmasıdır.

Soru 3) Ne kadar süre koçluk almak gerekir?

Kesin bir süre yok açıkçası. Bu üzerinde çalışılan konuya ve çalışmayı yapan kişinin değişim konusunda ne kadar samimi ve istekli olduğuna göre değişir. Hafta bir görüşme esasına göre en az 3 aylık bir çalışma yapılmasını tavsiye ediyorum.

Soru 4) Üzerinde çalışılan konular genel olarak nelerdir?

Benim en çok karşıma çıkan konular kariyer/iş, aşk/ilişkiler, kişinin kendine güvenini artırması, potansiyelin kullanılması, harekete geçme yeteneğinin artırılması, vb.

Soru 5) Kısa sürede kesin sonuç alma garantisi var mı?

Hayır, bu tip bir garanti veren kişilerden de uzak durmanızı öneririm. Koçluk sizi bulunduğunuz noktadan ileriye taşıyacak ve elde edilen sonuçlar kalıcı olacaktır. Ancak unutmayalım ki bu bir süreç yönetimidir ve elde edilecek sonuçlar sizin eylem planlarını uygulamak konusundaki kararlılığınızla yakından ilgili olacaktır.

 

Diğer sorularınız için lütfen mesaj atınız .