SEVGİ VE İLİŞKİLER ÜZERİNE


Koçlukta en çok çalıştığımız konuların başında ilişkiler alanı geliyor. Böyle olması son derece normal, çünkü hayat dediğimiz şeyin çok önemli bir bölümü insan ilişkilerinden, onun da önemli bir kısmı sevgili olmaktan oluşuyor. Bugünkü yazımda ilişkiler alanında sıklıkla karşılaştığım durumları size aktarmak istedim, belki farklı bir bakış açısı yakalayarak arzu ettiğiniz ilişkiyi başlatabilir veya mevcut ilişkinizi daha iyi hale getirebilirsiniz.

Kişiyi mutlu eden ilişki türü, ilişkinin içinde kendisi olabildiği, kendi varlığını koruyabildiği ilişkidir. Bunun için kişinin kendisini iyi tanıması, sınırlarını ve kırmızı çizgilerini bilmesi ve koruyabilmesi gerekir.

Diğer önemli bir konu ise ancak kendisini seven bir insanın aslında sevgi verebileceğidir. Daha sevgi dolu ilişkiler yaşamak istiyorsanız öncelikle kendinizle daha iyi bir ilişki kurmalı ve kendinizi daha fazla sevmeye başlamalısınız.

İletişimle ilgili en temel sıkıntı ise varsayımlara dayanan çıkarımlarımız. Bir ilişkinin içinde iken karşımızdaki insana doğal ve samimi davranıp öğrenmek istediklerimizi açık yüreklilikle sorabilmeliyiz. Bunu yapmayıp varsayımlar dünyasına daldığımızda işler içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyor.

Güven çok önemli elbette. Hatta ilişkilerde özgürlüğün anahtarı da karşımızdakine güvenmek. Karşısındaki kişiye güvenmediğini iddia eden pek çok insan aslında kendisine güvenmiyor. Bunun üzerinde çalışarak başlamak gerekebiliyor.

Bazen de haklı çıkma isteğimiz mutlu olma isteğimizi gölgede bırakabiliyor. Geçmiş ilişkilerde yaşadığımız hayal kırıklıklarını farkında olmadan mevcut ilişkimize yansıtıyoruz.

Mutluluk, öncelikle kendimizle kurduğumuz güzel ilişkiden kaynaklanır. Kendisiyle barışık ve mutlu olan insanlar bir ilişkide de mutlu olabilirler, aksi pek mümkün değildir.

Son olarak da bir ilişkinin düzelmesi için iki tarafın da çaba sarf etmesi gerekiyor. Sorumluluğu karşı tarafa atmak başlangıçta bir miktar rahatlatsa da aslında bizi her zaman çözümden uzaklaştırır.

Özet olarak şunu söyleyebilirim, ilişkinin içindeki kişiler değişmediği sürece ilişki değişmez. Hatta bu kişiler başka insanlarla da aynı tip ilişkiler yaşayıp dururlar.

Geçtiğimiz Pazar günü eşimle 18. Evlilik yıl dönümümüzü kutladık. Pek çok kişiye ilişkiler alanında koçluk yaptım. Uzun süreli sağlıklı aşk ilişkilerinden bahsediyorsak anlamamız gereken en temel nokta şu: Kendisini seven bir insan başkasını sevebilir, kendisine güvenen bir insan başkasına güvenebilir, sevgi ve güven olunca ilişkinin içinde kişilerin nefes alabildiği bir özgürlük ortamı oluşur. Bu özgürlük ortamı sevgiyi ve güveni besleyerek büyütür.

Aşk, özgürlükle var olabilir.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı kendini daha fazla sevmek, daha fazla güvenmek ve ilişkilerini daha iyi bir noktaya taşımak isteyen kişilere yardımcı olabilen güçlü bir değişim dönüşüm programıdır. Bilgi ve detaylar için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.