SENİN OLAN SANA GELİR

SENİN OLAN SANA GELİR

Dün kaldığımız yerden devam edelim. Yaşamımızın hangi yöne gideceğini biz belirleriz ve nereye bakarsak oraya gideriz, sahi siz nereye gitmek istiyorsunuz? Bir Bilge’yi en son ziyaretim Bilge’nin bu cümlesi ile son bulmuştu. Bu ziyaretimde mutluluğun bir seçim olduğu konusundan bahsettik. Bilge bana kendi günlüğünü okuttu, benim yaşımdayken aldığı notları sizinle paylaşmama izin verdi. İşte Bilge’nin notları:

“Mutlu olmak bir seçimdir. Cebinde ne varsa onunla mutlu olmayı bilen için. Doğru an, her andır. Bunu anlamak yaşamı anlamaktır. Gününü mutlu yaşamak elinde, gülümse ve biraz uzağa bak. Sürekli yakına bakmak bazen mutsuz eder insanı. Şu an dert ettiğin şeylerden kaç tanesi bir yıl sonra önemini koruyacak? Her şeyden yeterince var, vakit varken doğru yere bakmayı öğren. Çok ciddi yaşama hayatı, kendini de yaşamı da bu kadar ciddiye alma. Bayramlar tekrar yaza geldiğinde kaç yaşında olacaksın? Gözlerini bir fotoğraf makinesi gibi düşün, bir sergi açacaksın çektiğin fotoğraflarla, serginde neler görmek istiyorsun? İnsan suyun derinliğini ölçemez ya bazen, hayallerinin de derinliğini ölçemeyebilirsin, yarın da gerçekleşebilir, yirmi yıl da sürebilir, yolculuktan keyif almayı öğrenmek bu yüzden önemlidir. Hayat sandığına her gün dikkatlice bak, orada ne bulacağını bilemezsin.”
Notları okuduktan ve kaydettikten sonra” Şimdi gitmelisin, mutluluğun bir seçim olduğunu unutma ve bunu anlat insanlara” dedi Bilge.

Son bir soru sormak için izin istedim. “Mutluluk bir seçim, isteklerin gerçekleşmesi de bazen bunun bir parçası, ama istekleri henüz gerçekleşmeyenlere bunu nasıl anlatacağım?”

Bilge hiç unutamayacağım bir yanıt verdi: “Yaşamı hızlandıramazsın, yaşamın akışı ile uyumlanmak yapabileceğin en iyi şeydir. Sevdiğim bir söz var, meyveler olgunlaşınca dallar eğilir, senin olan sana gelir”

Sevgi ile kalın.

Not: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, yazılarımı beğeniyorsanız Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı okuyabilirsiniz. Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş