SENİN KABAHATİN DEĞİL – KENDİ DEĞERİMİZİN FARKINDA OLMAK

SENİN KABAHATİN DEĞİL - KENDİ DEĞERİMİZİN FARKINDA OLMAK

Bir arkadaşımla sohbet ediyorduk; kız arkadaşının onu aldattığından şüpheleniyordu, bu şüphesini destekleyen hiçbir delil yoktu elinde. Daha kötüsü, eğer bu gerçekse bile, bununla ilgili kendisini suçluyordu. Bir süre onu dinledikten sonra ne düşündüğümü söyledim. “Bak” dedim, “belki aldatıyor, belki aldatmıyor, bunu bilmenin bir yöntemi yok. Diğer yandan; bunun seninle bir ilgisi yok, yani senin kabahatin değil.” Bir süre düşündü ve bana hak verdi. Kendi değerimizin farkında olmadığımızda başka insanların yaptıklarını veya yapmadıklarını kendimizle özdeşleştirip oku kendimize yöneltmek doğru bir yaklaşım olmayabilir.

Bir adım ötesine geçelim, bence kendi değerini bilmeyen hayatın da değerini bilemez. Dolayısıyla hayatın doygunluğuna ulaşamaz. Bir şeylerin eksikliğini hep hissederek yaşamak zorunda kalır.

İnsan olarak hepimizin belli ölçülerde beğenilme, takdir edilme, onaylanma ihtiyacı vardır. Burada elbette ölçü ve denge çok önemlidir.

Bu ihtiyacımızın ne kadar çok bir bölümünü kendi iç kaynaklarımızdan karşılayabilir isek o kadar iyi. Bir insan kendi değerinin farkında olmazsa başkaları nasıl fark etsin?

Kendi değerimizin farkında olabilmek için kendimizi, karar ve seçimlerimizi, yaptıklarımızı öncelikle kendimizin beğenmesi, takdir etmesi ve onaylaması gerekiyor. Başlanması gereken nokta çoğu zaman burasıdır.

Dışarıdan almayı beklediğim şeyleri kendime ne kadar gösteriyorum? Mutluluk, kişinin kendisi ile kurduğu iyi ilişkinin bir sonucu olarak gelir ve bu anlamda mutluluk, tüketilmeden önce üretilmesi gereken bir şeydir.

Kendimize değer vermek için yapılabilecek pek çok şey olabilir. Değer verdiğiniz insanlara nasıl yaklaştığınızı düşünün ve sonra bunları kendinize ne ölçüde uyguladığınızı sorgulayın.

Ayrıca eğer isterseniz olumlamalarla da çalışabilirsiniz. Kendi olumlama cümlelerinizi mümkünse kendiniz oluşturun; işte size bazı örnekler: Kendimi olduğum gibi kabul ediyor, seviyor ve değer veriyorum; Ben olduğum halimle benzersizim ve değerliyim; kendi değerimin farkında olmayı seçiyorum gibi.

Duymak istediğinizi önce kendinize söyleyin, iyi ve güzel yönlerinizi kendinize sıkça hatırlatın, biraz daha fazla sevin kendinizi ve kendinize şefkatle yaklaşmayı ihmal etmeyin.

Sevgi ile kalın.

Not: Ağustos ayı ücretsiz ön görüşmeleri 25 – 31 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır, bilgi ve randevu için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

 

Paylaş