SENİ HEYECANLANDIRAN BİR HAYALİN OLSUN

SENİ HEYECANLANDIRAN BİR HAYALİN OLSUN

Geçen akşam bir Yarına Not paylaşmıştım, “gözlerini kapatıp düşündüğünde seni heyecanlandıran bir hayalin olsun” şeklinde idi, çok beğenildi ve yorumlar yapıldı. Bu nedenle ben de bugün bu konuda kısa bir yazı kaleme almaya karar verdim, sanırım hepimizin daha fazla hayal kurmaya ve hayallerimiz için heyecanlanmaya ihtiyacımız var.

Hayal kurmak hepimizin doğuştan sahip olduğumuz bir yetenek, çocukluğunuzu hatırlayın, ne kadar çok hayaliniz vardı değil mi? Sonra büyürken bir yerlerde bir şeyler ters gitti ve hayal kurmayı bıraktık. Tekrar başlayabiliriz.

Hayal kurmaya yeniden başlamak için minik adımlar ilkesinden yararlanalım. İlk etapta daha basit olabilecek bir hayal kuralım, örneğin tatil hayali pek çok kişide bu anlamda işe yarar. Bu yaz yapmak istediğiniz bir tatili hayal edin. Sadece fiziksel ortama değil duygularınıza da odaklanın ve hissetmek istediğiniz duyguları da tarif edin zihninizde, hatta en güzeli üşenmeyin ve hayalinizi yazın.

Daha sonra bu farklı bir günde de olabilir, biraz daha büyük bir hayal kuralım, örneğin hep istediğimiz gibi bir evde yaşadığımızı düşünelim, nasıl bir ev, nasıl bir ortam? Neler hissediyor olacaksınız?

Artık daha büyük hayaller için hazırız? Sahi sizin büyük hayaliniz nedir? Benimki biraz klasik bir hayal, ailemle birlikte sırt çantalarımızı alıp üç aylık bir dünya seyahatine çıkmak istiyorum, daha önce görmemiş olduğumuz yerler olsun, farklı kıtalar ve ülkeler olabilir.

İşinizle ilgili, kurmak istediğiniz ilişki, evlilik veya aile ilgili, yaşamak istediğiniz yer ile ilgili hayalleriniz de olabilir elbette. Örneğin bir Ege kasabasına yerleşmek pek çok kişinin hayali, önemli olan bu hayali biraz netleştirip daha fazla heyecan duymanın bir yolunu keşfetmektir.

Yaşam amacına dair bir hayaliniz de olabilir, daha fazla insanın hayatına olumlu katkılar yapacağınız bir şeyi hayal edebillirsiniz.

Hayalleri kurduktan sonra orada bırakmayın ama lütfen, bir süre sonra onları gerçekleştirmek için imkanlarınız çerçevesinde küçük küçük harekete geçin, biraz araştırma yapın, biraz para biriktirin, o hayali gerçekleştirmiş insanlarla iletişime geçin.

Unutmayın, her hayal kendisini gerçekleştirecek cesur bir insan bulur.

Sevgi ile kalın

Not: Yayınlanmış olan altı adet kitabıma D&R mağazaları ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş