Mutluluk biraz kişiye özel bir kavram ama hepimiz için geçerli bir durum var ki o da şu: Ne kadar mutlu olursak dünyayı o kadar güzel algılıyoruz. Mutlu olmadığımız zamanlarda her şey, herkes üzerimize geliyor gibi düşünüyoruz, mutlu olduğumuzda ise koşullar aynı kalmış olsa bile pek çok şeyi farklı algılayıp iyi yönünden görmeye yatkın oluyoruz.

Mutluluk benim özel ilgi alanım, bu konu ile ilgili olabilecek kitaplar okuyorum, insanlarla mutluluk hakkında konuşarak kendi çapımda biraz amatörce de olsa araştırma faaliyetleri yürütüyorum. Mutluluğun herkes için geçerli olabilecek kesin bir formülü olmadığının farkındayım, ama ben yine de araştırmaya ve yazmaya devam ediyorum.

Mutluluk hakkında paylaşımlarda bulunmak çok hoşuma gidiyor, bir yazı bir kişiyi mutlu etse benim için yazmaya değer. Yazılarımı sabah erken saatlerde yayınlamaya gayret ediyorum. Biliyorum ki sabah aklımıza gelen güzel düşünceler tüm günümüzü mutlu geçirmemize yardımcı olabilir.

12 haftalık kişiye özel koçluk programımın ismi de Mutlulukla Değişim Programı. Her ne kadar kariyer, aşk, ilişkiler, sosyal hayat gibi konular üzerinde çalışsak da aslında temelde mutluluk üzerinde çalışıyoruz. Programın başında danışanın mutluluk seviyesini ölçüp programın sonlarına doğru artmış olduğunu görüyoruz, bu bile başlı başına harika bir olay bence.

Mutluluk çok katmanlı bir kavram. Anı yaşamak, olanları olduğu gibi kabul etmek ve şükretmek bizi mutlu edebilir ama tek başına yeterli olmayabilirler, en azından herkes için yeterli olmak zorunda değil.

İsteklerimizi ve hayallerimizi gerçekleştirmek, gerçekleştirmesek bile olabileceğine inanmak ve birkaç somut adım atmak, başarı hissini deneyimlemek, bunlar da önemli.

Öğrenmek, kendimizi geliştirmek bence mutluluğun olmazsa olmazları arasında. Benzer şekilde sorgulamak ve farkındalıklarımızı artırmak da öyle. Umarım kitaplarım ve günlük yazılarımla bu konuda sizlere biraz da olsa yardımcı olabiliyorumdur.

Mutluluk çok boyutlu bir kavram demiştik, bir boyutu var ki, beni çok etkiliyor ve %99 garantili mutluluk budur diyebiliyorum.

Bu boyut diğer insanlara yardım etmek ve/veya onlar için faydalı olabilecek bir şeyler yaptığını hissetmek.

Elbette bunu içten gelen bir şekilde devamlı yapabilmek için kişinin öncelikle kendisinin mutlu olması gerekiyor.

Mutluluk bir insan olsaydı ve koçluk yapsaydı bize neler anlatırdı diye düşündüm ve aklıma gelenleri sıraladım. Umarım keyifle okur ve bazılarını uygularsınız. Sevgi ile kalın.

Sade olan mutluluk verir, hafifleyin. Hayatınızı çok karmaşık hale getirmeyin. Mutlu olmak için çok fazla şeye ihtiyacımız yok.

Gün içinde kendinize mutluluk zamanı ayırın, her gün yarım saat bile yeterli olabilir, en sevdiğiniz şeyler her ne ise onları yapın sadece.

Gün sonunda o güne dair aklınızda kalan güzel şeyleri yazın, fırsat buldukça eski yazdıklarınızı okuyun.

Aşk mutlu eder, aşkı bulduğunuzda onun tadını çıkarın.

Mert Çuhadaroğlu’nu takip edin, mutluluk konusunda size yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + four =