SEN HAZIR OLUNCA


Çok sık karşılaştığım bir sorudur; şunu yapmaya niyet ettim, ne zaman başlayayım, en doğru zamanlama hangisidir? Genelde aynı yanıtı veririm, sen hazır olunca. Peki, bir insan bir şeylere başlamak için ne zaman hazır olur? Hazır olmak mümkün müdür?

Bu konuda iki farklı teorim var; ikisini de anlatayım, sizin için hangisinin uygun veya doğru olduğuna siz karar verin, sonrasında ise başlamak istediğiniz her ne ise hazır olduğunuzda başlayın.

Bizim için önemli olan konularda bir seçim yapmamız, hayatımızla ilgili önemli kararlar vermemiz genellikle bir farkındalık eşiğinin aşılmasıyla olur.

Bu nedenle sizin için önemli olan konularda karar vermekte aceleci davranmayın ve eğer henüz karar veremiyor iseniz bu nedenle kendinizi suçlamayın.

Demek ki o konuda henüz o farkındalık seviyesine gelmemişsiniz. Bu bir süreçtir; okursunuz, izlersiniz, bilgi edinirsiniz, edindiğiniz bilgileri süzgeçten geçirirsiniz, kanıt toplarsınız, bazı deneyimlerin içinden geçersiniz ve bir gün bir bakmışsınız ki artık farklı bir farkındalık seviyesindesiniz ve olaylara daha farklı bir pencereden bakıyorsunuz.

Koçluk ise, sizin bazı konularda farkındalık kazanma sürenizi kısaltarak sizin için önemli olan konularda karar vermenizi kolaylaştırabilir. Karar verdikten sonra da başlarsınız zaten çoğu zaman. Hazır olmak demek, farkındalık eşiğini aşmak demektir, bu bir süreçtir ve herkes için farklı bir zamanı ifade edebilir. Özellikle ilişkiler alanında farkındalık eşiğinin aşılmasının önemli bir süreç olduğunu düşünüyorum.

Diğer teorim ise hazır olmak diye bir şeyin olmayabileceği yönünde. Sebeplerini açıklamaya çalışayım.

Şartlar hemen hemen hiçbir zaman tam olarak bizim istediğimiz koşullarda oluşmaz, hayatın bir akışı var, bir ritmi var, bu akışla uyumlanmak için istediğimiz şeyler konusunda zaman geçirmeden ufak da olsa eyleme geçmek en iyi yöntem.

Hazır olmak veya uygun zaman dediğimiz şey sizin tarafınızdan tetiklenebilecek çift taraflı bir döngüdür. Örneğin kendinizi iyi hissettiğinizde spora başlayacağınızı söylersiniz, başlangıçta biraz zorlayarak da olsa spor yapmaya başladığınızda hemen kendinizi iyi hissedersiniz.

Benzer şekilde istediğimiz şeyler ve hayallerimiz için harekete geçtiğimizde çabucak kendimizi daha iyi hissetmeye başlarız, uygun zaman başladığımız zamandır, hayallerimize giden yolda patikanın ucu belirir.

Hayallerini gerçekleştiren insanlarla konuşun, zamanlama konusunu sorun, bir strateji oluşturduktan sonra herhangi bir zaman başlamak için en iyi zaman olabilir.

Yol yola çıktıktan sonra aydınlanır, yolculuk sırasında gereken düzeltmeleri yapabilirsiniz bu hiç yola çıkmamaktan daha iyidir. O halde en uygun zaman belki de bugündür.

İlişkiler dışındaki alanlarda bu teoriye daha yakın duruyorum.

Hazır olduğunuzda başlayın veya başladığınızda hazır olduğunuzu görün, seçim sizin.

Sevgi ile kalın.

Not: Değişim için hazır olduğunuzda Mutlulukla Değişim Programı’na katılabilirsiniz, bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.