SEN DEĞİŞTİĞİNDE GELECEĞİN DE DEĞİŞİR

SEN DEĞİŞTİĞİNDE GELECEĞİN DE DEĞİŞİR

2015 yılında eşimle birlikte yapmış olduğumuz bir seminerin başlığı bu şekildeydi, geçen akşam da yarına not olarak paylaştım ve bir okurum bu konuyu anlatan bir yazı kaleme almamı istedi. Bugün elimden geldiği ölçüde kısa bir yazı kapsamında konuyu işlemeye çalışacağım.

İnsanın belli ölçülerde kendi yaşamı ve geleceği üzerinde etkisi olduğuna inanıyorum, bu nedenle biz değiştiğimizde geleceğimiz de yeniden şekilleniyor.

Peki burada sözünü ettiğimiz değişim nasıl bir değişim? Aslında koçluk dediğimiz şey değişim sürecinin yönetilmesinde danışana rehberlik etmek olarak da tarif edilebilir. Ve burada değiştirilen şeyler daha çok düşüncelerimiz, inandığımız ve inanmadığımız şeyler, davranışlarımız ve bakış açılarımız gibi şeylerdir.

Kendimiz hakkında düşündüğümüz ve inandığımız şeyler ile başlar, hayat hakkındaki düşüncelerimiz ile devam ederiz. Eylemler, davranışlar ve alışkanlıklar da çok önemlidir elbette. Her zaman söylerim doğru eylemleri güzel inançlar ile desteklersek işimiz kolaylaşır, olumlu düşünmek dediğimiz şey de büyük ölçüde budur.

Bunun dışında bazı yöntemler de kullanabiliriz elbette, örneğin hayal etmenin gücünden yararlanabiliriz, istediğimiz geleceği önce hayal ederiz, sonra da bu hayali planlara dönüştürerek gerçekleştirmeye çalışırız.

Bir başka bakış açısı konfor alanımızı terk etmek konusunda bir değişim yapmak olabilir, bunun için de bazı rutinlerimizi ve alışkanlıklarımızı değiştirmek gerekebilir.

Şanslı olabileceğimize inanmak, özgüvenimizi artırmak, iletişim becerilerimizi geliştirmek, daha sağlıklı kararlar almak için kendimizi yakından tanımak gibi unsurları da ilave ettiğimizde kişinin değişimi geleceğini değiştirebilir.

Güzel değişimleri başlatacağımız harika bir dönem olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Kendinizi değiştirerek geleceğinizi değiştirmek için koçluk çalışmalarından yararlanmayı düşünüyorsanız bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz

Paylaş

Önerilen Yazılar