SEN BİR TANESİN, KIYAS KABUL ETMEM

deniz resimleri

Hiçbirimiz mükemmel değiliz ama hepimiz benzersiziz. Ve yaşam bir yarış değil, herkes farklı bir kulvarda ilerliyor. Yapabileceğimiz en iyi şey olabileceğimiz en iyi halimize ulaşmaya çalışmak. Yaşamdan keyif almayı ihmal etmeden.

Kendimizi diğer insanlarla kıyaslamak belli bir süre sonra ister istemez kendimizi yetersiz hissetmemize neden olacaktır. Yetersizlik hissi ise bazı kişilerde öfke, bazı kişilerde ise kıskançlık olarak kendisini gösterecektir. İçe kapanma veya saldırganlık gibi aşırı uç davranışlara da yol açabilir.

Kendimize olan güvenimizi artırmak istiyorsak, – ki pek çok alanda başarının kilit faktörlerinden birisidir- , kendimizi diğer insanlarla kıyaslamaktan vazgeçmemiz gerekiyor.

Diğer insanların nasıl yaşadığı, neler yaptığı hakkında en ufak bir fikriniz olmasaydı hayatınızı nasıl yaşardınız?

Başarılı ve iyi olduğunuz alanları ön plana çıkarın, bir şeyler elde etmek istediğiniz alanlarda kendinizi kendinizle kıyaslayın, bu konuda bir yıl önce nasıldınız, şimdi ne durumdasınız?

Kendinizi olduğunuz şeklinizle sevmeye gayret edin, daha sonra bir şeyleri değiştirmeye çalışın, eğer gerçekten gerekli olduğuna inanıyorsanız, siz öyle düşünüyorsanız.

Yaptıklarınızı büyük ölçüde doğru kabul edin, sürekli yanılıyor olamaz hiç kimse.

Bugüne kadar başarmış olduklarınızı düşünün, kendinizi ödüllendirin, kendinizle güzel bir şekilde konuşun.

En çok kendimizle konuşuruz, kendimizle nasıl konuştuğumuz pek çok şeyi belirler. Unutmayın, siz bir tanesiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Yazılarımı beğeniyorsanız Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı okuyabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar